Decyzja RPP spowodowała lekkie umocnienie złotego i silne spadki rentowności polskiego długu. RPP podwyższyła czwarty raz w tym roku stopy o 25 pb.

"Mimo tego sesja dość spokojna. Testowaliśmy poziom 3,95 zł/euro, ale nie udało się trwale przebić go. Lekka reakcja na decyzję RPP, ale pogorszenie nastrojów na rynkach światowych ograniczyło skalę umocnienia" - powiedział Andrzej Krzemiński z banku BPH.

"Jest szansa na umocnienie złotego w kierunku 3,9 zł/euro pod warunkiem, że nie będzie negatywnych informacji ze świata" - dodał.

Rentowności silnie spadły w reakcji na wypowiedzi prezesa NBP.

Szef NBP Marek Belka powiedział, że Rada zamierza poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych, jednak nie wyklucza dalszego dostosowania, jeśli perspektywy powrotu inflacji do celu by się pogorszyły - powiedział prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem, wysoki poziom inflacji jest powodem serii podwyżek stóp procentowych, która na posiedzeniu w czerwcu została "skonkludowana".

"Mamy spadki rentowności na całej krzywej. Inwestorzy zamykają krótkie pozycje, widać zainteresowanie zagranicy długiem z dłuższego końca krzywej. w sumie mamy niskie rentowności" - powiedział szef dilerów banku Millennium Henryk Sułek.