Według sprawozdania bank centralny zarobił w ubiegłym roku 6,5 mld zł. Według ustawy o Narodowym Banku Polskim zysk – pomniejszony o 5--procentowy odpis na fundusz rezerwowy – zostanie przekazany do budżetu państwa.

W projekcie budżetu na 2011 rok z deficytem na poziomie 40,2 mld zł założono, że wpłata z NBP wyniesie 1,7 mld zł. Oznacza to, że wpływy będą większe o blisko 4,5 mld zł.

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiadał już, że zysk NBP zostanie w całości przeznaczony na obniżenie długu publicznego i deficytu budżetowego w tym roku.

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu ministrowie wysłuchają też przygotowanej przez Ministerstwo Finansów informacji o realizacji ustawy o grach hazardowych w 2010 roku. Ustawa hazardowa – będąca jednym z efektów tzw. afery hazardowej – została uchwalona w listopadzie 2009 r.; w życie weszła 1 stycznia 2010 r. Zakłada m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.