"Nie każdy wie pewnie, co to jest kwas tereftalowy. Ja już wiem i wiem też, że 20 proc. całej produkcji europejskiej będzie właśnie w tym miejscu. A to jest ten bazowy produkt służący do wytwarzania opakowań plastikowych" - powiedział Donald Tusk, który był honorowym gościem uroczystości otwarcia zakładu we Włocławku.

Premier podkreślił, że dane dotyczące tej inwestycji "są imponujące". "Nowa instalacja we Włocławku ma najwyższe standardy bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o ludzi w tym zakładzie i o bezpieczeństwo ekologiczne - zaznaczył Tusk.

Szef rządu zapewnił, że dzięki tej instalacji Orlen będzie firmą potężniejszą, a to oznacza, że będzie filarem bezpieczeństwa energetycznego. "Bezpieczeństwo i rozwój PKN Orlen oznacza bezpieczeństwo energetyczne Polski. Im lepsza kondycja Orlenu, tym większe gwarancje, że paliwa nie będą straszyły nas drożyzną niezależnie od tego, co się dzieje na świecie" - dodał.

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec poinformował, że inwestycja została zrealizowana przy współpracy czterech krajów: Japonii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski. "Oznacza to, że polscy inżynierowie są w stanie pracować na najwyższych technologiach i budować tak potrzebne grupie Orlen i Polsce instalacje - powiedział.

Pierwszy w Polsce i najwydajniejszy w Europie kompleks tego typu obejmuje instalacje znajdujące się na terenie zakładu produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku (produkcja paraksylenu) oraz we Włocławku (produkcja kwasu tereftalowego). Inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim okresie trzech lat, nakładem ponad 1 mld euro.

PTA jest podstawowym surowcem do produkcji PET, z którego powstają opakowania oraz włókna poliestrowe

"Nowy kompleks jest przedsięwzięciem o znaczeniu strategicznym dla rozwoju polskiego przemysłu petrochemicznego, zarówno z uwagi na skalę produkcji, zastosowanie nowoczesnych, nieobecnych dotychczas w Polsce technologii, jak i zainwestowany kapitał. Jesteśmy przekonani, że nowy obiekt przyczyni się do wzmocnienia pozycji spółki, a w konsekwencji wzrostu jej wartości dla akcjonariuszy" - dodał prezes PKN Orlen.

Kompleks PX/PTA Orlenu, którego częścią jest uruchomiona w czwartek instalacja, jest drugim pod względem wielkości i jak podkreśla zarząd koncernu - najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, natomiast instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, co stanowi 20proc. europejskiej produkcji.

PTA jest podstawowym surowcem do produkcji PET (politereftalanu etylenu), z którego powstają opakowania oraz włókna poliestrowe.

"Popyt na PTA rośnie najszybciej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a większość firm konsumujących PTA zlokalizowanych jest w bezpośredniej bliskości zakładów PKN ORLEN, co oznacza łatwy dostęp do niezwykle obiecującego rynku. Bardzo duża konsumpcja PTA ma miejsce także w Chinach, Indiach i Europie Zachodniej, a PKN ORLEN jest przygotowany technicznie, organizacyjnie i logistycznie oraz posiada stosowne umowy handlowe, aby dostarczać produkty z nowych instalacji także na te rynki" - zaznaczył prezes Krawiec.

Zakład PTA we Włocławku zajmuje powierzchnię 16 ha, na których wzniesiono 15 nowych budynków oraz zainstalowano ponad 800 urządzeń i instalacji, takich jak zbiorniki, reaktory, wymienniki, pompy. Do budowy zużyto 25 tys. m sześc. żelbetu, a konstrukcje stalowe ważą 5,2 tys. ton. Zbudowano też 7 tys. linii różnego rodzaju rurociągów o długości od kilku do kilku tysięcy metrów.