Jak poinformowało w piątek biuro prasowe PKN Orlen, zaplanowane inwestycje zmniejszą emisję związków z elektrociepłowni płockiego koncernu o 90 proc., pozwolą też zwiększyć o 20 proc. potencjał produkcji energii elektrycznej oraz o 7 proc. moc cieplną kompleksu.
Dzięki funduszom EBOiR możliwe będzie sfinansowanie istotnych dla PKN Orlen inwestycji, zmierzających do dostosowania elektrociepłowni zakładu produkcyjnego w Płocku do standardów Unii Europejskiej wyznaczonych na 2016 r.
W ocenie prezesa PKN Orlen Jacka Krawca, przyznane przez EBOiR środki finansowe pozwolą spółce "zainwestować w najlepsze rozwiązania środowiskowe i szybko znaleźć się w elitarnym gronie przedsiębiorstw niskoemisyjnych". "W nowoczesnym biznesie celem jest nie tylko maksymalizacja zysku. Ważne są też działania na rzecz szeroko rozumianej poprawy jakości życia - powiedział Krawiec, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.
W 2010 r. PKN Orlen zainaugurował program Inwestycji Ekologiczno-Energetycznych w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Program przewiduje w ciągu najbliższych 7 lat realizację 6 inwestycji. Ich efektem ma być redukcja dwutlenku siarki oraz związków azotu, a także zmniejszenie ilości emitowanych pyłów.
Planowane w ramach programu inwestycje mają też umożliwić wykorzystanie do celów energetycznych różnych, niskiej jakości frakcji gudronów i olejów, także o wysokim zasiarczeniu. W ocenie spółki, "zastosowanie takich technologii gwarantuje wysoką opłacalność, przy zdecydowanie mniejszej niż obecnie emisji gazów i pyłów".