Liderem polskiego rynku farmaceutycznego w 2010 r. został kierowany przez Jerzego Toczyskiego koncern GlaxoSmithKline. Po piętach depcze mu Polpharma Jerzego Staraka.
GSK Pharma RX sprzedał farmaceutyki za 977 mln zł. Druga pod względem wartości sprzedaży jest Polpharma – 953 mln zł, trzeci Aventis – 778 mln zł. Tak według IMS Health, firmy monitorującej branżę, wygląda ranking największych graczy na rynku leków pod względem wartości sprzedaży. Pierwsza trójka dystansuje resztę stawki. Kolejna piątka firm zanotowała przychody między 500 a 600 mln zł. To Novartis Pharma, KRKA, Lek, Roche i Astrazeneca.

Rok załamania

Jerzy Toczyski, prezes GSK, źródła sukcesu upatruje w szerokiej ofercie firmy. W Polsce handluje ona ponad 470 produktami. Amerykanie najwięcej zarabiają na sprzedaży leków na receptę, ale oferują też farmaceutyki dostępne bez wizyty u lekarza oraz suplementy diety. GSK skupia się na chorobach układu oddechowego, neurologii, onkologii i kardiologii.
– Taki portfel pozwala nam na zrównoważony rozwój nawet w roku, w którym nie brakowało perturbacji – mówi „DGP” Jerzy Toczyski.
Wartość rynku farmaceutycznego liczonego w cenach producentów w porównaniu z 2009 r. urosła do 20,05 mld zł, czyli tylko o 3,4 proc. Dla firm to był szok. Przez trzy poprzednie lata branża rosła o 10 proc. rocznie. W tym roku ma być lepiej. Jak szacuje IMS, rynek ma się powiększyć o 7 proc., a jego wartość wyniesie ok. 21,5 mld zł.
Poprawę widzi już Polpharma, druga siła na rynku leków w Polsce.
– Od początku roku notujemy dynamikę wzrostu wartości sprzedaży znacznie wyższą niż rynek farmaceutyczny, co pozwala nam zmniejszać dystans do lidera – mówi „DGP” Rajmund I. Martyniuk, dyrektor handlowy Polpharmy.

Będą przetasowania

W przyszłym roku układ sił w branży farmaceutycznej może ulec zmianie. Wpływ na kształt stawki będą miały losy prywatyzacji dwóch Polf: Tarchomin i Warszawa. O stołeczną Polfę stara się pięciu graczy: Adamed, Polpharma, Harbin Gloria Pharmaceuticals, Actavis Polska i Arterium Corporation. Inwestorzy w połowie maja złożyli wiążące oferty.
Jeśli Warszawa trafi w ręce Polpharmy, firma ze Starogardu pod względem wartości sprzedaży wskoczy na pierwsze miejsce. Adamed, trzynasty pod względem wartości sprzedaży (358 mln zł), też ostrzy sobie zęby na Polfę Warszawa. Jej przejęcie przez Arterium i Harbin Gloria oznaczałoby dla tych graczy debiut na polskim rynku leków. Actavis – ostatni z zainteresowanych – może się pochwalić sprzedażą na poziomie 87 mln zł.
Pod koniec roku można się też spodziewać rozstrzygnięć w sprawie wyboru inwestora dla Polfy Tarchomin. Firma jest jednym z największych krajowych producentów medykamentów, w tym antybiotyków i insuliny. W swojej ofercie ma ponad 140 leków sprzedawanych w Polsce i w kilkudziesięciu krajach na świecie. Jej roczne przychody przekraczają 200 mln zł, a udziały w rynku szacowane są na 1,5 – 2 proc.