Microsoft zamierza współpracować z Nokią nad opracowaniem urządzeń mobilnych „następnej generacji” – oświadczył Steve Ballmer, dyrektor zarządzający komputerowego giganta.

Wiodący na świecie producent oprogramowania komputerowego zawarł ostatnio z fińskim dostawcą telefonów komórkowych sojusz w celu wyprodukowania telefonów bezprzewodowych w oparciu o system operacyjny Windows – relacjonuje amerykański dziennik „Wall Street Journal”.

„Partnerstwo z Nokią jest dla nas ważnym krokiem naprzód, ale kluczowe znacznie mają nie tylko innowacje w oprogramowanie, nad którymi pracujemy już od pewnego czasu, ale także współpraca na rozwojem urządzeń (hardware) następnej generacji” – powiedział Ballmer podczas konferencji w New Delhi.
Analitycy uważają, że produkcyjny i dystrybucyjny potencjał Nokii przyczyni się do przywrócenia szali na korzyść Microsoftu. Według firmy badawczej Gartner telefony z oprogramowaniem Microsoftu wyprzedzą pod względem udziału w rynku telefony koncernu Apple w 2015 roku.

Wyzwaniem dla Microsoftu są nie tylko urządzenia Apple – telefony i tablety – ale także wyroby innych producentów stosujących system operacyjny Android, koncernu Google.

Według Ballmera silą napędową sektora IT w najbliższych latach będzie fenomen chmury obliczeniowej (cloud computing), dzięki któremu oprogramowanie i usługi docierają do użytkowników za darmo poprzez Internet. Tylko dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej w ciągu pięciu lat w Indiach powstanie 300 tys. nowych miejsc pracy – uważa szef Microsoftu.