Podczas briefingu w Singapurze szef Nokii, Stephen Elop zapowiedział, że nowy smartfon, bazujący na platformie MeeGo, zostanie wprowadzony do sprzedaży pod koniec tego roku, Nie podał jednak konkretnego terminu, ani też proponowanej ceny. N9 posiada ekran dotykowy, wbudowaną kamerę 8-megapikseli, a ekran wysokiej rozdzielczości ma przekątną 3,9 cała – relacjonuje portal foxnews.com

Film

Spółka podała, że w okresie najbliższych 12 miesięcy zaplanowała inaugurację 10 nowych modeli smartfonów, bazujących na systemie operacyjnym Symbian. W zeszłym roku Nokia zawarła sojusz z Intelem w sprawie opracowania MeeGo – która jest połączenie platformy Nokii Maemo i Moblin koncernu Intel – w celu zastosowania jej do smartfonów Nokii z najwyższej półki, a także innych urządzeń, jak tablety i odbiorniki telewizyjne. Mimo niepowodzenia, fińska firma zapowiedziała prezentację MeeGo w roku 2011.

W lutym Nokia zawarła nowy sojusz, tym razem z komputerowym gigantem Microsoft w celu zastosowania programu Windows Phone, jak podstawowego systemu operacyjnego do smartfonów zamiast swojego Symbiana.

Nokia straciła swoją wiodącą pozycję na rynku smartfonów z powodu sukcesów amerykańskich rywali, koncernów Apple i Gogle. W pierwszym kwartale tego roku Apple zajął po raz pierwszy pozycję największego na świecie dostawcy telefonów komórkowych pod względem przychodów. Potentat z Doliny Krzemowej zgromadził z tytułu ich sprzedaży 11,9 mld dolarów podczas gdy Nokia już tylko 9,4 mld dolarów.

Według japońskiego banku Nomura południowokoreański koncern Samsung Electronics powinien w drugim kwartale położyć kres 14-letniemu panowaniu Nokii na globalnym rynku smartfonów pod względem liczby wyprodukowanych aparatów, spychając Nokię na trzecie miejsce – za Samsungiem i Apple.
Akcje Nokii w ciągu roku spadły ponad 40 proc.