Za 120 zł firmy otrzymają poradę w zakresie prawa lub finansów. Z nowej usługi PARP do jesieni ma skorzystać tysiąc przedsiębiorców
Przedsiębiorcy mogą już korzystać z nowej usługi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jak wyjaśnia Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, chodzi o dostęp do pakietu usług doradczych.
Choć formalnie jest on adresowany do wszystkich firm, to został skonstruowany z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Do dyspozycji będą oni mieli ekspertów z 21 instytucji w 11 województwach (lista w ramce obok). Konsultanci będą mogli u nich przepracować 24 godziny robocze. W tym czasie najpierw przeanalizują sytuację firmy, jej mocne i słabe strony oraz wskażą, w którym kierunku powinna się rozwijać. Natomiast w drugim etapie przyjdzie czas na rzeczywiste usługi doradcze. Eksperci będą na bieżąco radzić w takich kluczowych dla firmy kwestiach, jak prawo, marketing czy finanse.
Według Wojciecha Szczepanika, wiceprezesa Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (jest to jedna z instytucji, które biorą udział w programie asystentów dla biznesu), choć ten ostatni obszar jest w szczególności ważny, to nadal zbyt mała liczba mikrofirm korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania. Dlatego konsultanci wskażą dostępne dotacje unijne, a także pożyczki lub poręczenia. Pomogą też w kontaktach z bankami.
Osobisty asystent nie będzie usługą darmową. Firmy będą musiały zapłacić 5 proc. kosztów jego pracy (maksymalnie 120 zł). Reszta zostanie sfinansowania z funduszy unijnych. PARP przeznaczył na ten cel 2,8 mln zł z programu Kapitał Ludzki.
W jakich instytucjach można znaleźć biznesowego asystenta
Kujawsko-pomorskie
Izba Przemysłowo-Handlowa (Toruń), Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców (Bydgoszcz), Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (Toruń)
Lubuskie
Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego (Gorzów Wielkopolski)
Lubelskie
Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości (Puławy)
Łódzkie
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości (Łódź)
Małopolska
Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska (Kraków), Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (Kraków)
Mazowsze
Fundacja Gospodarcza im. Karola Marcinkowskiego (Ciechanów)
Opolskie
Stowarzyszenie Promocja Przedsiębiorczości (Opole)
Podkarpacie
Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego (Przemyśl)
Śląsk
Agencja Rozwoju Lokalnego (Jaworzno), Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (Żory), Agencja Rozwoju Regionalnego (Bielsko-Biała), Centrum Przedsiębiorczości (Wola), Regionalna Izba Gospodarcza (Katowice)
Wielkopolska
Agencja Rozwoju Regionalnego (Konin), Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (Poznań), Wielkopolski Instytut Jakości (Poznań)
Dolny Śląsk
Agencja Rozwoju Regionalnego Agroreg, Nowa Ruda, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej (Wrocław)