1Włoch Mario Draghi uzyskał we wtorek poparcie ministrów finansów państw UE na stanowisko prezesa EBC. To bardzo dobra kandydatura także zdaniem Polski - poinformował wiceminister finansów i pełnomocnik ds. integracji ze strefą euro Ludwik Kotecki.

Wcześniej w poniedziałek Draghiego poparła już eurogrupa, czyli ministrowie państw strefy euro. Biorąc pod uwagę ośmioletni mandat prezesa Europejskiego Banku Centralnego i przygotowania Polski do wejścia do strefy euro, to właśnie Draghi będzie kluczowym aktorem w tej sprawie.

Wspierany przez Francję i Niemcy Draghi, obecnie szef włoskiego banku centralnego, zastąpi na stanowisku prezesa EBC Francuza Jean-Claude'a Tricheta, którego mandat sprawowany od roku 2003 wygasa 1 listopada.

Formalną decyzję w sprawie nowego prezesa EBC ostatecznie podejmą na szycie 24 czerwca przywódcy państw UE.

Draghi będzie musiał zmierzyć się z kryzysem długów w strefie euro

Draghi będzie musiał zmierzyć się z kryzysem długów w strefie euro, a zwłaszcza z sytuacją w Grecji, która mimo pomocy z zeszłego roku wciąż nie jest w stanie naprawić swych finansów, co nasila spekulacje o restrukturyzacji greckiego długu. Trichet był temu dotychczas kategorycznie przeciwny; EBC ma 50 mld euro w greckich obligacjach rządowych.

Kandydatura Draghiego została przesądzona, kiedy niemiecka kanclerz Angela Merkel w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zasygnalizowała, że Draghi może uzyskać poparcie Niemiec na szefa EBC. "Jest bardzo bliski naszym wyobrażeniom na temat kultury stabilności i solidnego gospodarowania. Niemcy mogłyby poprzeć jego kandydaturę na stanowisko prezesa EBC" - powiedziała Merkel w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", dodając, że Draghi jest interesującą i doświadczoną osobą.

Do niedawna Berlin liczył na to, że na czele EBC stanie Niemiec. Zakulisowo forsowano kandydaturę byłego szefa Bundesbanku Axela Webera. Ten jednak nieoczekiwanie ogłosił w lutym, że nie zamierza się starać ani o kolejną kadencję na stanowisku prezesa niemieckiego banku centralnego, ani o funkcję szefa EBC.