Minister finansów Jacek Rostowski ocenił we wtorek, że nowy prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi to wybitny ekonomista, ale nie ma pewności, że za jego ośmioletniej kadencji Polska wejdzie do strefy euro, ponieważ trzeba zmienić Konstytucję.

Rostowski pytany był we wtorek przez PAP podczas konferencji prasowej w Brukseli, co myśli o Mario Draghim zwłaszcza w kontekście tego, że to on będzie wprowadzał Polskę do strefy euro, biorąc pod uwagę ośmioletni mandat prezesa EBC.

"Jeżeli chodzi o kwalifikacje pana Draghi, to uważam, że jest to wybitny kandydat. Natomiast, jeśli chodzi o drugą część pani pytania, to musielibyśmy wpierw zmienić Konstytucję, więc nie mam takiej pewności, że pan prezes Draghi niekoniecznie byłby tym, który przyjmowałby Polskę do strefy euro" - odpowiedział Rostowski.

Włoch Mario Draghi uzyskał we wtorek poparcie ministrów finansów państw UE na stanowisko prezesa EBC. Wiceminister finansów i pełnomocnik ds. integracji ze strefą euro Ludwik Kotecki powiedział PAP, że to bardzo dobra kandydatura także zdaniem Polski.

Draghiego poparła już eurogrupa

Wcześniej w poniedziałek Draghiego poparła już eurogrupa, czyli ministrowie państw strefy euro. Biorąc pod uwagę ośmioletni mandat prezesa Europejskiego Banku Centralnego i przygotowania Polski do wejścia do strefy euro, to właśnie Draghi będzie kluczowym aktorem w tej sprawie.

Wspierany przez Francję i Niemcy Draghi, obecnie szef włoskiego banku centralnego, zastąpi na stanowisku prezesa EBC Francuza Jean-Claude'a Tricheta, którego mandat sprawowany od roku 2003 wygasa 1 listopada.

Formalną decyzję w sprawie nowego prezesa EBC ostatecznie podejmą na szczycie 24 czerwca przywódcy państw UE.

Draghi będzie musiał zmierzyć się z kryzysem długów w strefie euro

Draghi będzie musiał zmierzyć się z kryzysem długów w strefie euro, a zwłaszcza z sytuacją w Grecji, która mimo pomocy z zeszłego roku wciąż nie jest w stanie naprawić swych finansów, co nasila spekulacje o restrukturyzacji greckiego długu. Trichet był temu dotychczas kategorycznie przeciwny; EBC ma 50 mld euro w greckich obligacjach rządowych.

Kandydatura Draghiego została przesądzona, kiedy niemiecka kanclerz Angela Merkel w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zasygnalizowała, że Draghi może uzyskać poparcie Niemiec na szefa EBC. "Jest bardzo bliski naszym wyobrażeniom na temat kultury stabilności i solidnego gospodarowania. Niemcy mogłyby poprzeć jego kandydaturę na stanowisko prezesa EBC" - powiedziała Merkel w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", dodając, że Draghi jest interesującą i doświadczoną osobą.

Do niedawna Berlin liczył na to, że na czele EBC stanie Niemiec. Zakulisowo forsowano kandydaturę byłego szefa Bundesbanku Axela Webera. Ten jednak nieoczekiwanie ogłosił w lutym, że nie zamierza się starać ani o kolejną kadencję na stanowisku prezesa niemieckiego banku centralnego, ani o funkcję szefa EBC.