Nawet 500 mln zł mogą być warte tereny producenta farmaceutyków
Polski Holding Farmaceutyczny wystawił wczoraj na sprzedaż Polfę Tarchomin. Poprzednia próba prywatyzacji zakończyła się na początku grudnia 2010 r. fiaskiem ze względu na niesatysfakcjonujące oferty. Zaproszenia do składania propozycji na kupno 85 proc. akcji Skarbu Państwa i PHF zostaną wysłane do 90 inwestorów na całym świecie. – Większość z nich to spółki europejskie i azjatyckie – mówi Adam Woźniak, prezes PHF.
Inwestorzy mogą odpowiadać na zaproszenie do 30 czerwca 2011 r. PHF po analizie wstępnych ofert sporządzi krótką listę inwestorów.
Firma jest jednym z największych krajowych producentów leków, m.in. antybiotyków i insuliny. Jej roczne przychody przekraczają 200 mln zł, a udziały w rynku szacowane są na 1,5 – 2 proc. Spółka zatrudnia 1500 osób.
Nasi rozmówcy przyznają, że największym atutem firmy farmaceutycznej są grunty. Do Polfy Tarchomin należy 75 ha zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy. Ile mogą być warte?
– Na wycenę wpływa wiele czynników, jednym z najważniejszych jest stan prawny nieruchomości – mówi Jerzy Sobański, wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.
Prace regulujące stan prawny gruntów Polfy w księgach wieczystych dopiero się kończą. Według Macieja Gnoińskiego, doradcy zarządu spółki J.W. Construction, średnia cena terenów przeznaczonych na inwestycje mieszkaniowo-usługowe w najbliższej okolicy Polfy Tarchomin waha się od 400 do 700 zł za mkw. 75 ha byłoby więc warte 300 – 500 mln zł. Część działek będzie jednak sprzedawana w osobnych przetargach.
Ile warta jest spółka bez uwzględniania gruntów? Analitycy mają trudności z wyceną. – Niewiele wiadomo o finansach firmy – mówi Paweł Burzyński z DM BZ WBK. Krzysztof Stępień, dyrektor inwestycyjny Opera TFI, zwraca uwagę, że Polfa Tarchomin może być dobrym celem inwestycyjnym dla przedstawicieli branży, którzy nie są jeszcze obecni w Polsce. – Przyczyna jest prosta. Celów do przejęcia ubywa – mówi Stępień.
Za kupnem ostatniej Polfy przemawia też to, że spółka działa w stabilnej branży. Sprzedaż leków wzrasta i będzie rosła nadal, bo społeczeństwo się starzeje.
W 2010 r. wartość rynku farmaceutyków sięgnęła w Polsce 29,7 mld zł.