Kurs akcji GO TFI debiutującego na alternatywnym rynku akcji towarzystwa funduszy inwestycyjnych wzrósł na otwarciu sesji o 50 proc.
W ofercie prywatnej poprzedzającej debiut na NewConnect GO TFI sprzedało akcje o wartości 1,4 mln zł. 140 tys. papierów serii B trafiło w ręce piętnastu inwestorów prywatnych. Cenę emisyjną ustalono na 10 zł. Na otwarciu inauguracyjnej sesji walory spółki podrożały do 15 zł za sztukę.
50-procentowy wzrost wartości akcji upoważnia więc do uznania debiutu za udany, zwłaszcza że piątkowa sesja na NewConnect, podobnie jak na rynku głównym GPW, była nudna i niemrawa, a obroty były niewielkie. Zawiniły przygotowania do długiego weekendu oraz nieobecność inwestorów z Londynu, którzy świętowali z okazji ślubu książęcej pary.
Biorąc pod uwagę kurs akcji, rynek wycenił debiutujące TFI na prawie 25 mln zł. GO TFI to 53. spółka, która w tym roku uplasowała swoje akcje na NewConnect. Łącznie są tu notowane już 234 firmy.
Pozyskane z emisji akcji pieniądze GO TFI chce przeznaczyć na inwestycje. Spółka chce przede wszystkim rozwijać sieć sprzedaży. Obecnie opiera się ona na trzech kanałach: banki, dystrybutorzy oraz sprzedaż własna. Zarząd spółki chce zwiększyć potencjał własnego działu handlowego. GO TFI zamierza też wzbogacać swoją ofertę produktową, która obecnie obejmuje 4 subfundusze w ramach podmiotu zamkniętego.
– Nasza oferta zostanie poszerzona jeszcze w tym roku o 5 podmiotów, a w przyszłym mamy nadzieję uruchomić specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty, dostępny dla szerszego grona inwestorów – powiedziała nam Beata Kielan, prezes zarządu GO TFI. Firma ma też zamiar wystąpić o zgodę na świadczenie usług z zakresu asset management.
Ponadto spółka planuje uruchomienie własnej internetowej platformy sprzedażowej. Przygotowuje także akcje marketingowe, głównie w internecie, które mają zwiększyć rozpoznawalność firmy. – Mamy nadzieję, że także obecność naszych akcji na NewConnect przyczyni się do zaistnienia GO TFI w świadomości szerszego grona klientów – mówi Tomasz Kołodziejak, wiceprezes spółki.
Po debiucie GO TFI na małym parkiecie na obu rynkach warszawskiej giełdy notowane są akcje już 3 towarzystw funduszy inwestycyjnych. Pod koniec lutego na rynku głównym publiczną ofertę przeprowadziła Idea TFI, z portfela domu maklerskiego IDM SA. Do obrotu trafiło prawie 3 mln akcji. Spółka uzyskała z ich sprzedaży prawie 25 mln zł. Pieniądze chce przeznaczyć między innymi na poszerzenie swojej oferty, ale również na akwizycję konkurencyjnych podmiotów.
Z kolei pod koniec marca z rynku NewConnect na główny parkiet przeniosło się Quercus TFI. Zarządzana przez Sebastiana Buczka spółka nie przeprowadziła nowej emisji akcji. Niewykluczone, że dojdzie do niej w przyszłości.