Jak mówią eksperci, NewConnect rozwija się szybko, ale jego płynność i przewidywalność wciąż są problemem.

– NewConnect jest rynkiem bardzo dynamicznym, na którym przewidywanie rozwoju poszczególnych spółek, a więc też perspektyw dla inwestorów, jest obarczone dużą dozą niepewności. O ile parkietowi głównemu w znacznej mierze pomaga analiza tendencji i perspektyw branżowych, o tyle dla NewConnect to nadal za mało – mówi Anna Andrzejak z departamentu transakcji kapitałowych w ORK BZ WBK. Z tego powodu fundusze inwestycyjne czy emerytalne, szukające raczej bezpiecznych lokat kapitału, na mały parkiet zaglądały dotąd rzadko. Ostatnio jednak coraz więcej dużych instytucji inwestuje w spółki z NewConnect.

Decyzja o wejściu poprzedzona jest dokładną analizą dokumentów finansowych oraz perspektyw rozwoju firmy. Jeżeli więc duży fundusz zdecyduje się kupić akcje jakiegoś przedsiębiorstwa, najwyraźniej zyskało ono uznanie w oczach analityków, a to może być wskazówką, w jaką firmę warto zainwestować.

Musimy też zwrócić uwagę na free float, czyli liczbę akcji, która jest w wolnym obrocie. Im ich więcej, tym łatwiej kupić i sprzedać akcje danej spółki. Na podstawie tych dwóch kryteriów przygotowaliśmy listę pięciu spółek z NewConnect, w które warto zainwestować.