Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,76 proc. do 12.690,96 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,78 proc. i wyniósł 2.869,88 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,78 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.355,66 pkt.

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się pozostawić bez zmian główną stopę procentową, a jednocześnie utrzymać bez modyfikacji warty 600 mld USD program skupu obligacji, który zgodnie z planem ma się zakończyć w czerwcu.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc. Ankietowani ekonomiści spodziewali się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Fed po raz kolejny podkreślił swoją postawę dalszego utrzymywania stóp na niskim poziomie przez "wydłużony okres czasu".

Nie jest pewne, kiedy rozpocznie się proces zacieśniania polityki monetarnej w USA, będzie to bowiem zależało od rozwoju sytuacji gospodarczej w USA. Prawdopodobnie nie będzie podwyżki stóp jeszcze na kilku posiedzeniach Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) - powiedział szef Fedu Ben Bernanke na pierwszej w historii banku konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA

Dalsze utrzymywanie stóp na niskim poziomie przez "wydłużony okres czasu" przez Fed oznacza, że musi upłynąć przynajmniej kilka posiedzeń FOMC, zanim Fed zdecyduje się na podwyżkę. Może się to jednak zmienić w miarę jak zmienia się sytuacja w gospodarce - powiedział Bernanke.

Wzrost gospodarczy w I kw. będzie słaby, będzie to jednak tylko przejściowy efekt, a gospodarka amerykańska pozostaje w trakcie umiarkowanego ożywienia - ocenił Bernanke. "W opinii większości członków FOMC spowolnienie w pierwszym kwartale jest tymczasowe" - powiedział.

Fed opublikował w środę najnowszą prognozę dla gospodarki USA, która zakłada wzrost PKB w tym roku o 3,1 do 3,3 proc. Styczniowa prognoza Fedu mówiła o wzroście PKB o 3,4-3,9 proc. w tym roku. Inflacja w USA wyniesie w tym roku 2,1-2,8 proc. - ocenił Fed. Prognoza ze stycznia mówiła o tegorocznej inflacji na poziomie 1,3-1,7 proc.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy poprawia się stopniowo - ocenił Bernanke na konferencji. "Widać poprawę na rynku pracy, chcielibyśmy jednak zobaczyć więcej" - powiedział.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w marcu 2011 roku wzrosły mdm o 2,5 proc. po wzroście o 0,7 proc. miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował Departament Handlu. Oczekiwano wzrostu zamówień w marcu o 2,3 proc.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 22 kwietnia o 5,6 proc. - podano w środę w komunikacie. Tydzień wcześniej indeks wzrósł o 5,3 proc.

Zysk spółki Boeing Co. w I kw. 2011 r. wyniósł 78 centów na akcję - podała firma w raporcie kwartalnym w środę. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 70 centów na akcję. Przychody spółki w I kw. wyniosły 14,9 mld USD wobec oczekiwanych przez analityków 15,15 mld USD. Akcje spółki zyskiwały o ponad 1 proc. w trakcie sesji.

O ponad 3 proc. zyskiwał General Electric, po ogłoszeniu przez spółkę planów zwiększenia dywidendy

Amazon zanotował w I kw. 2011 r. mniejszy zysk od spodziewanego. Zysk netto spółki wyniósł w I kw. br. 201 mln USD, czyli 44 centów na akcję, podczas gdy analitycy spodziewali się zysku 66 centów na akcję. Przychody spółki w I kw. wyniosły 9,86 mld USD. Tutaj analitycy oczekiwali 9,53 mld USD. Spółka podniosła również prognozę zysku w II kwartale. Akcje Amazon zyskiwały ponad 5 proc. w trakcie sesji.

Whirlpool Corp., największy na świecie producent urządzeń dla gospodarstwa domowego, zanotował w I kw. 2011 r. zysk na akcję w wysokości 2,17 USD. Analitycy oczekiwali zysku na poziomie 1,64 USD na akcję. Zysk skorygowany na akcję wyniósł w I kw. 2,11 USD. Sprzedaż, po wzroście o 3 proc., wyniosła w I kw. 4,40 mld USD. Tu analitycy spodziewali się 4,29 mld USD. Akcje spółki szły w trakcie sesji w górę o blisko 1 proc.

O ponad 6 proc. zyskiwały akcje Moody's po tym jak spółka ogłosił 37-proc. wzrost zysku w I kw.

O ponad 3 proc. zyskiwał General Electric, po ogłoszeniu przez spółkę planów zwiększenia dywidendy.

W czwartek wyniki za I kwartał opublikują m.in. AstraZeneca, Deutsche Bank, Exxon Mobil, Pepsi, P&G, Royal Dutch Shell, Sanofi-Aventis, Bristol Myers, Discovery Communications, Dow Chemical, Medco Health, Motorola Solutions, Occidental Petroleum, PulteGroup, Raytheon, Sprint Nextel, Starwood, Thomson Reuters, Time Warner Cable Viacom, Microsoft, Cliffs Natural Resources i Motorola Mobility.

W piątek wyniki kwartalne przedstawią m.in. Caterpillar, Chevron, Merck, DR Horton, Pitney Bowes i Weyerhaeuser.