Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian.

Postawa dalszego utrzymywania stóp na niskim poziomie przez "wydłużony okres czasu", którą Fed wciąż podtrzymuje, oznacza, że musi upłynąć przynajmniej kilka posiedzeń FOMC, zanim Fed zdecyduje się na podwyżkę, może się to jednak zmienić w miarę rozwoju sytuacji w gospodarce - powiedział Bernanke na pierwszej w historii Fed konferencji prasowej.

Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale będzie słaby, to jednak efekt przejściowy. Gospodarka amerykańska pozostaje w trakcie umiarkowanego ożywienia - ocenił Bernanke. "W opinii większości członków FOMC spowolnienie w pierwszym kwartale jest tymczasowe" - powiedział.

Fed opublikował w środę najnowszą prognozę gospodarki amerykańskiej, która zakłada wzrost PKB w tym roku o 3,1-3,3 proc. Prognoza Fed ze stycznia mówiła o wzroście PKB o 3,4-3,9 proc. w tym roku. Inflacja w USA w tym roku wzrośnie o 2,1-2,8 proc. - ocenił Fed. Prognoza ze stycznia mówiła o 1,3-1,7 proc.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy poprawia się stopniowo - ocenił Bernanke na konferencji. "Jest widoczna poprawa na rynku pracy, chcielibyśmy jednak zobaczyć więcej" - powiedział.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu głównej stopy procentowej bez zmian oraz o utrzymaniu bez zmian wartego 600 mld dolarów programu skupu obligacji. Główna stopa procentowa nadal wynosi 0-0,25 proc.