Kto w kwietniu daje najwyższe odsetki? Po raz kolejny na podium znalazł się BNP Paribas Fortis. W naszym rankingu wygrywa od listopada 2010 r. Lokując 10 tys. zł w tym banku możemy liczyć na 5,8 proc. odsetki i to bez podatku Belki, choć jedynie tylko dni robocze. Ale to i tak znacznie więcej niż daje konkurencja.

Dlaczego wybór oferty jest tak ważny? Jeśli skusimy się na reklamowane ostatnio przez Szymona Majewskiego konto „PKO Za Zero” bank zwolni nas z niemal wszystkich opłat ale i odsetki będą bliskie zeru – wyniosą tylko 0,01 proc. Jednak jeśli w tym samym banku PKO BP wybierzemy konto stricte oszczędnościowe, przy 10 tys. zł możemy już liczyć na 3,3 proc. uszczuplone jednak jeszcze o podatek Belki. Z kolei każdy bank z pierwszej dziesiątki naszego rankingu zaoferuje przy tej samej kwocie przynajmniej 4 proc. i to już „na rękę”. Dlatego jeśli odkładamy na koncie gotówkę np. na zakup samochodu czy remont domu warto dokładnie porównać oprocentowanie i wybrać wyższe niż tempo inflacji, by oszczędności nie topniały. Jak wybrać takie konto?

2 w 1 - konto osobiste i oszczędnościowe - zarabiaj 4,05% w skali roku

W kwietniowym rankingu TotalMoney.pl wyłoniliśmy 10 kont najlepszych do pomnożenia 10 tys. zł. Po koncie Więcej Oszczędnościowe BNP Paribas Fortis na kolejnych miejscach znalazły się Rachunek Mocno Oszczędzający Polbank EFG (z 4,75 proc.) oraz Meritum Konto Silnie zarabiające (4,5 proc.). Cała trójka to konta z dzienną kapitalizacją. Nad rachunkami, gdzie bank nalicza i wypłaca odsetki miesięczne czy kwartalne mają tę przewagę, że przy 10 tys. zł na koncie nie zapłacimy podatku Belki od zysku z inwestycji. Dzienne odsetki nie przekroczą 2,49 zł, a tylko od wyższych naliczany jest podatek od zysku.

Zwolnienie z podatku dla kont i lokat z jednodniową kapitalizacją ma się skończyć z początkiem 2012 r., ponieważ resort finansów uszczelnia system podatkowy. Jeśli tak się stanie konta z dłuższym okresem kapitalizacji pewnie powrócą na rynek. Na razie w rankingu znalazł się tylko jeden rachunek z miesięczną kapitalizacją - Konto Hybrydowe Toyota Banku oprocentowane 5 proc., co po odjęciu podatku daje zysk 4,05 proc.

Sprawdź najnowsze zestawienie kont oszczędnościowych

Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł
poz. Bank Nazwa produktu Oprocentowanie
Oprocentowanie po podatku
Kapitalizacja
1 BNP Paribas Fortis
Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe
5,80
5,80 dzienna
2 Polbank EFG
Rachunek Mocno Oszczędzający
4,75
4,75
dzienna
3 Meritum Bank
MeritumKonto Silnie zarabiające
4,50
4,50 dzienna
4 Kredyt Bank
Konto Lokata Swobodna
4,30
4,30 dzienna
5 BPH
Sezam Oszczędzam Plus
4,20 4,20 dzienna
6 Deutsche Bank
db Konto Oszczędnościowe 24H
4,09
4,09 dzienna
7 Eurobank
rachunek oszczędnościowy
4,05
4,05
dzienna
8 Lukas Bank
Rachunek Oszczędzam (Codzienne Zyski)
4,05
4,05
dzienna
9 Toyota Bank
Konto Hybrydowe
5,00
4,05 miesięczna
10 Getin Bank
Konto Oszczędnościowe (internet)
4,00
4,00
dzienna
Dane na 7.04.2011

W następnych miesiącach oferty raczej nie będą lepsze, więc nie warto zwlekać. Z pierwszej dziesiątki rankingu aż dziewięć banków utrzymało dotychczasowe oprocentowanie, ale już Getin Bank obniżył je z 4,5 do 4 proc., przez co stracił miejsce brązowego medalisty, jakie miał w rankingu jeszcze w marcu.

Jakub Wołosowski