Intel Corp., pragnąc zachować przyczółek dla swoich chipów na rynku telefonów komórkowych, zaprojektował telefon, który będzie produkowany przez chińską firmę ZTE Corp.

Projekt Intela bazuje na wersji mikroprocesora Atom, który także ma być sprzedawany w Chinach. Amerykański producent chipów szuka partnerów, dzięki którym mógłby wedrzeć się do branży smartfonów i zmniejszyć zależność od komputerów osobistych – pisze agencja Bloomberg.

Przedsięwzięcie ma celu przełamanie dominacji procesorów stosujących technologie firmy ARM Holdings, która króluje w biznesie telefonicznym. Umowa z chińską spółką ZTE z Shenzhen. Zapewni Intelowi dostęp do ósmego na świecie dostawcy telefonów komórkowych. Obecnie nie ma ani jednego producenta telefonów, który używałby procesorów Intela. W lutym Nokia zrezygnowała z planu wytwarzania aparatów stosujących system operacyjny przygotowany wspólnie z Intelem. Zamiast tego smartfony

Nokii mają używać oprogramowania Microsoftu.
Wśród globalnych producentów telefonów komórkowych na chiński ZTE przypada zaledwie 1,8 proc. światowego rynku, na który w zeszłym roku dostarczono 1,6 mld aparatów. Według danych firmy badawczej Gartner chińskiego producenta z Shenzhen wyprzedza aż siedmiu większych rywali. Są to: Nokia, Samsung, LG Electronics, Research In Motion, Apple, Sony Ericsson Mobile Communications i Motorola Mobility Holdings.

W styczniu ZTE podał, że sprzedaż telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń bezprzewodowych wzrosła w zeszłym roku o 33 proc. do 120 mln