HTC Corp., drugi w Azji producent smartfonów, prześcignął Nokię pod względem wartości rynkowej firmy, gdyż konsumenci coraz częściej skłaniają się do kupna silniejszych i bogato wyposażonych telefonów kosztem prostych modeli fińskiego producenta.

Środowy wzrost notowań HTC na tajwańskiej giełdzie sprawił, że wartość rynkowa koncernu wyniosła 33,8 mld dolarów, wyprzedzając fińskiego konkurenta, którego kapitalizacja sięga 33,6 mld dolarów. Akcje Nokii podrożały o 1,1 proc. do 6,26 euro za jeden papier, natomiast czwartkowa sesja dla HTC zakończyła się bez zmian – relacjonuje agencja Bloomberg.

Za miniony rok akcje HTC podskoczyły trzykrotnie w ślad za dwukrotnym wzrostem dostaw smartfonów firmy na globalny rynek. Tymczasem notowania Nokii spadły o 19 proc. z powodu zaostrzenia się konkurencji w segmencie podstawowych telefonów oraz zdystansowania systemu operacyjnego Symbian dla modeli wyższej klasy przez systemy iOS koncernu Apple i Android spółki Google.

“Smartfony zmieniły sposób myślenia konsumentów. Poprzednio klienci przychodzili do sklepu i prosili o Nokię lub LG. Teraz pytają o Apple i HTC” – mówi Jeff Pu z Fubon Financial Holdings z Tajpej.

Reklama

Globalne dostawy smartfonów wzrosły w zeszłym roku o 72 proc., czyli przeszło dwukrotnie więcej od wzrostu sprzedaży wszystkich urządzeń mobilnych na rynku – wynika z szacunków firmy badawczej Gartner.

Skok wartości rynkowej HTC w tym roku o 33 proc. oznacza, że tajwańska firma pozostaje obecnie w tyle tylko za Apple, producentem iPhone’ów i systemu operacyjnego iOS oraz za południowokoreańskim Samsungiem, który w swoich aparatach instaluje zarówno Androida, jak i system operacyjny Windows.