Środowy wzrost notowań HTC na tajwańskiej giełdzie sprawił, że wartość rynkowa koncernu wyniosła 33,8 mld dolarów, wyprzedzając fińskiego konkurenta, którego kapitalizacja sięga 33,6 mld dolarów. Akcje Nokii podrożały o 1,1 proc. do 6,26 euro za jeden papier, natomiast czwartkowa sesja dla HTC zakończyła się bez zmian – relacjonuje agencja Bloomberg.

Za miniony rok akcje HTC podskoczyły trzykrotnie w ślad za dwukrotnym wzrostem dostaw smartfonów firmy na globalny rynek. Tymczasem notowania Nokii spadły o 19 proc. z powodu zaostrzenia się konkurencji w segmencie podstawowych telefonów oraz zdystansowania systemu operacyjnego Symbian dla modeli wyższej klasy przez systemy iOS koncernu Apple i Android spółki Google.

“Smartfony zmieniły sposób myślenia konsumentów. Poprzednio klienci przychodzili do sklepu i prosili o Nokię lub LG. Teraz pytają o Apple i HTC” – mówi Jeff Pu z Fubon Financial Holdings z Tajpej.

Globalne dostawy smartfonów wzrosły w zeszłym roku o 72 proc., czyli przeszło dwukrotnie więcej od wzrostu sprzedaży wszystkich urządzeń mobilnych na rynku – wynika z szacunków firmy badawczej Gartner.

Skok wartości rynkowej HTC w tym roku o 33 proc. oznacza, że tajwańska firma pozostaje obecnie w tyle tylko za Apple, producentem iPhone’ów i systemu operacyjnego iOS oraz za południowokoreańskim Samsungiem, który w swoich aparatach instaluje zarówno Androida, jak i system operacyjny Windows.