Już w maju na GPW trafią akcje Agrowillu, największej firmy rolniczej na Litwie. Wiadomo, że przy obecnej wycenie na poziomie 80 mln zł spółka chce pozyskać z debiutu 55 – 70 mln zł. Zapowiada się nie lada gratka dla inwestorów wierzących w gigantyczne zarobki na ziemi rolnej za wschodnią granicą. Agrowill – tak jak notowany już na naszej giełdzie ukraiński Agroton – zarządza około 30 tys. ha ziemi, tyle że nie na Ukrainie, ale na Litwie.

Valdas Bagavicius, szef Agrowillu, twierdzi, że wykorzysta pieniądze na inwestycje w nowy sprzęt rolniczy i w produkcję mleka, które ostatnio mocno drożeje. Żeby myśleć o rozwoju, firma musi popracować nad swoimi przychodami, które w ubiegłym roku spadły w porównaniu z 2009 r. W 2010 r. przychody spółki wyniosły 51,7 mln zł – ponad 6 mln zł mniej niż rok wcześniej. Dzięki restrukturyzacji spółce udało się jednak wyjść ze strat. W 2010 r. zysk netto firmy wyniósł 7,2 mln zł. Rok wcześniej było to 64,3 mln zł straty netto.

– Rozważamy upublicznienie kolejnych naszych spółek – zapowiada Giediminas Ziemelis, szef i główny akcjonariusz litewskiego holdingu ZIA Valda. Wśród firm, które mogą trafić na warszawski rynek, jest m.in. kateringowe ramię ZIA Valda. Chodzi o firmę Smulkus Urmas. Spółka nie tylko świadczy usługi kateringowe, ale też zarządza siecią kafeterii Myls. Niewykluczone, że w Warszawie pojawią się inne spółki litewskiego holdingu, działające w branży finansowej, np. spółka leasingowa wyspecjalizowana w obsłudze klientów lotniczych. Jeżeli tak się stanie, polscy inwestorzy mogą liczyć na kolejne nowe emisje rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

Ekspertów nie dziwią plany Litwinów. Z najnowszego raportu IPO Watch Europe opublikowanego przez PricewaterhouseCoopers wynika, że warszawska giełda jest obecnie pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów. W I kw. 2011 r. zadebiutowało na rynku głównym i na NewConnect aż 45 spółek. To był najlepszy kwartał w historii warszawskiej giełdy. Jak twierdzą autorzy raportu, elementem przyciągającym kolejnych emitentów jest m.in. silna pozycja międzynarodowa warszawskiej giełdy, która przyciąga coraz liczniejsze spółki zagraniczne.

Avia Solutions sprzedała akcje za 76,6 mln zł

Avia Solutions Group zadebiutowała na GPW 3 marca 2011 r. Spółka sprzedała wszystkie walory w ramach IPO. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ponad 1,37 mln akcji, a inwestorzy indywidualni objęli 105 tys. papierów. Akcje sprzedawane były po 52 zł za sztukę, a łączna wartość oferty wyniosła 76,6 mln zł. W transzy dla inwestorów indywidualnych redukcja wyniosła ponad 72 procent.

Avia Solutions Group działa jako spółka holdingowa i prowadzi działalność poprzez 12 spółek zależnych związanych z lotnictwem, min.: FL Technics (obsługa techniczna), Baltic Aviation Academy (szkolenia pilotów i załóg), Baltic Ground Services (obsługa naziemna i tankowanie) oraz Small Planet Airlines (działalność czarterowa).

Po 9 miesiącach 2010 r. firma miała ok. 259 mln zł przychodów, 23 mln zł zysku operacyjnego i prawie 17 mln zł zysku netto. W 2009 r. przychody wyniosły prawie 263 mln zł, zysku operacyjnego było ok. 9 mln zł i ponad 5 mln zł zysku netto.