Ceny węgla energetycznego w kontraktach rocznych zostały ustalone na najwyższym w historii poziomie 130 dol. za tonę, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż rok temu. Powodem jest wysoki popyt ze strony Azji i zakłócenia w dostawach z Australii na początku tego roku.
Xstrata i Chugoku Energy z siedzibą w Hiroszimie zawarły porozumienie na rok fiskalny rozpoczynający się 1 kwietnia, w ramach którego notowany w Londynie koncern wydobywczy dostarczy węgiel po cenie o 32 proc. wyższej niż 98 dol. za tonę z roku 2010 – 2011 – twierdzą osoby zbliżone do rozmów. – Porozumienie mówi o 130 dol. za tonę – powiedział w piątek „Financial Timesowi” menedżer zaangażowany w rozmowy.
Kontrakt, który tworzy benchmark dla wygłodniałej energetycznie Azji, jest powyżej poprzedniego szczytu w wysokości 125 dolarów, osiągniętego podczas negocjacji na okres 2008 – 2009. Choć często lekceważony przez inwestorów na rzecz ropy naftowej i gazu ziemnego, węgiel energetyczny jest jednym z najważniejszych surowców dla globalnej gospodarki. Jest wykorzystywany do opalania elektrowni odpowiedzialnych za znaczny odsetek produkcji elektryczności w Azji.
Znaczącą podwyżkę cen uzgodniono pomimo zniszczeń w kilku opalanych węglem elektrociepłowniach w Japonii w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które uderzyły w tej kraj trzy tygodnie temu. Zniszczenia zmusiły takie koncerny, jak Tokyo Electric Power i Tohoku Electric Power, do zwrócenia się do kopalni o opóźnienie dostaw, co osłabiło popyt w perspektywie krótkoterminowej. Jednak zamknięcie kilku elektrowni jądrowych w Japonii zwiększy zużycie węgla energetycznego w tym kraju w średnim terminie – uważają analitycy i dilerzy.
Cena rocznych kontraktów surowca jest głównym czynnikiem decydującym o rentowności takich koncernów wydobywczych, jak Xstrata, indonezyjskie Bumi, notowane w Londynie Anglo-American i amerykańskie Peabody, jak również firm elektrycznych. Roczne kontrakty są również ważne dla firm handlujących surowcami, takich jak Glencore, największy na świecie trader węgla energetycznego, i notowana w Singapurze Noble Group.
Ceny węgla energetycznego rosną po cichu od czasu, gdy roczne kontrakty na okres 2009 – 2010 ustalono na 71 dol. za tonę, a na 2010 – 2011 na 98 dol. za tonę. Jednak ostatnie powodzie w bogatym w węgiel australijskim stanie Queensland obniżyły dostawy ze strony największego eksportera węgla energetycznego na świecie. Wydobycie spadło również z powodu obfitych deszczy u innych czołowych producentów – w Indonezji, Republice Południowej Afryki i Kolumbii. W tym samym czasie poważny niedobór wagonów kolejowych uderzył w produkcję węgla w Rosji.
Po stronie popytowej tradycyjna azjatycka wielka trójka – Japonia, Korea Południowa i Tajwan – zwiększyły zakupy w ostatnich dwóch latach za sprawą silniejszego wzrostu gospodarczego, który nastąpił po globalnym kryzysie finansowym. Chiny i Indie, który w ubiegłym roku wyrosły na czołowych nabywców, zaimportowały w ubiegłym roku rekordowe 190 mln ton, czyli 10 razy więcej niż w 2003 roku. Nowe Delhi prawdopodobnie ponownie zwiększy w tym roku swoje zagraniczne zakupy, natomiast Pekin je zmniejszy, bo rodzime ceny są niższe od międzynarodowych.
Komentarza Xstraty nie udało się uzyskać, a Chugoku Electric podał, że nie będzie komentował cen kontraktowych.