30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad. 2011 będzie rokiem polskich rynków kapitałowych - dodał.Resort skarbu poinformował na swoich stronach internetowych, że Komitet Rady Ministrów ma rozpatrzeć w czwartek wniosek MSP o zgodę rządu na dalszą prywatyzację spółki PKO BP w taki sposób, by docelowo udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym banku nie był niższy niż 25 proc.

Minister wyjaśnił we wtorek na konferencji prasowej, że w resorcie są przygotowywane oferty publiczne: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Banku Gospodarki Żywnościowej i Polskiego Holdingu Nieruchomościowego. "Wydarzenie, które również odbije się szerokim echem (...) w Polsce i w świecie, to oferta wtórna publiczna PKO BP" - powiedział.

Minister mówił też, że 2011 rok to czas dużych i ciekawych ofert na polskim rynku kapitałowym, w które resort chce zaangażować też akcjonariat obywatelski. "Wzorem wcześniejszych transakcji będą to oferty kierowane również do inwestorów indywidualnych. Prowadzimy cały program na rzecz akcjonariatu obywatelskiego, chcemy z tymi informacjami docierać do każdego potencjalnego inwestora. Myślę, że wielkość tych transakcji w tym roku może się okazać znów rekordowa na naszym rynku kapitałowym" - mówił Grad.

Szef resortu skarbu wyjaśnił, że w planowanych na ten rok ofertach publicznych, w tym zwłaszcza PKO BP i JSW, minimum 1/3 akcji trafi do inwestorów indywidualnych. "Być może będziemy mówili o większej liczbie akcji dla inwestorów indywidualnych. Chcemy PKO BP i JSW mocno wypromować wśród inwestorów indywidualnych. To będą oferty, które będą cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych obywateli" - powiedział. Pytany o zachęty dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydują się na zakup akcji w ofertach publicznych, odparł, że to pozostawia samym firmom.

Grad zapowiedział, że prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być złożony w KNF ok. 20 kwietnia, ok. 6 czerwca ma on być opublikowany. Później, między 6 a 20 czerwca, minister planuje spotkania z inwestorami w Polsce i za granicą. "30 czerwca chcemy, aby były pierwsze notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej" - zapowiedział. Wcześniej MSP planuje wniesienie do JSW Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.

Podkreślił, że w przypadku JSW resort zakłada upublicznienie, a nie prywatyzację - ponad 50 proc. udziałów ma zachować Skarb Państwa. Pytany, ile akcji Skarb Państwa będzie sprzedawał w ofercie odpowiedział, że będzie to uzależnione od oczekiwań rynku. "Będziemy podejmować decyzję w zależności od tego, jakie będą oczekiwania rynku i jaką będzie można uzyskać cenę (...). Pozostawimy sobie ponad 50 proc. akcji" - powiedział.

Globalnymi koordynatorami oferty są: Citi Handlowy, Goldman Sachs, GP Morgan i Unicredit, a tzw. bookrunnerami (odpowiedzialnymi za budowę księgi popytu) - Ipopema, PKO BP i Societe Generale.

Na 8 kwietnia w kopalniach JSW zaplanowano referendum strajkowe. Górnicy zdecydują wtedy, czy potwierdzić strajkiem związkowe żądania 10-proc. podwyżki oraz czy sprzeciwić się w ten sposób przygotowywanej prywatyzacji spółki. "Obawa (związkowców - PAP), że będziemy schodzili (w JSW - PAP) poniżej 50 proc. jest nieuprawniona" - powiedział.

Aleksander Grad zapowiedział, że w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji banku PKO BP. "Chcemy, by Bank Gospodarstwa Krajowego w całości sprzedał 10 proc. posiadanych akcji PKO BP. Skarb Państwa sprzeda tyle, ile będzie zainteresowania rynkowego" - powiedział Grad, dodając, że prospekt emisyjny będzie oparty na wynikach finansowych PKO BP za I półrocze 2011 r.

"Dzisiaj widzimy duże zainteresowanie akcjami PKO BP. Możemy sobie teoretycznie wyobrazić, że to będzie tak duże zainteresowanie ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych, że w interesie Skarbu Państwa będzie sprzedać jak najwięcej akcji PKO BP (...). Póki co jednak zakładamy, że minimum, które chcemy sprzedać, to 10 proc. akcji PKO BP, będących w posiadaniu BGK. Zobaczymy, jaka będzie sytuacja na rynku" - dodał szef resortu skarbu.

Jak mówił, Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła już nowy statut banku, 14 kwietnia powinno zająć się nim nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Dokument ma też przyjąć rząd. "Przesłałem wniosek na Radę Ministrów, żeby wypowiedziała się w tej sprawie" - powiedział. Potem poinformowany zostanie Sejm, aby i koalicja, i opozycja zapoznały się z tym projektem - dodał minister.

Jak wyjaśnił, zmieniony statut zakłada realizację strategii 25+, czyli władztwo korporacyjne oraz powyżej 25 proc. akcji w rękach Skarbu Państwa. Obecnie SP ma akcje dające 40,99 proc. głosów na WZA, natomiast BGK 10,25 proc. głosów.