Wczoraj zarząd Investors Holding ogłosił zakończenie przejęcia DWS – 21. pod względem aktywów towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Po połączeniu firma zarządza ponad 2,3 mld zł, co daje jej 16. miejsce w rankingu TFI.

– Przez kilka miesięcy na rynku będą funkcjonować jeszcze dwa TFI: Investors TFI oraz Investors Fundusze Otwarte TFI. To ostatnie zarządza funduszami funkcjonującymi do tej pory pod marką DWS. Docelowo, prawdopodobnie w czerwcu, na rynku zostanie jedna skonsolidowana spółka Investors TFI – mówi Maciej Wiśniewski, prezes zarządu Investors Holding.

Ta warta ok. 60 mln zł transakcja to nie ostatnia fuzja na rynku TFI w najbliższym czasie. Enterprise Investors wystawił bowiem na sprzedaż Skarbiec TFI, ósme pod względem wielkości towarzystwo w Polsce. Jego przejęciem zainteresowanych jest kilka firm, między innymi notowana od niedawna na GPW Idea TFI. Wstępne zainteresowanie zakupem Skarbca wyraził Investors Holding. – Pobraliśmy memorandum informacyjne, ale zrezygnowaliśmy z uczestnictwa w dalszym etapie rozmów ze względu na cenę, za jaką Skarbiec jest do kupienia – mówi prezes Wiśniewski. Enterprise Investors, który jest właścicielem spółki zarządzającej Skarbcem, chciałoby za nią dostać co najmniej 100 mln euro.

Zdaniem ekspertów fuzji i przejęć na polskim rynku TFI może być w najbliższym czasie więcej. Szczególnie do kupienia będą mniejsze towarzystwa, niezwiązane kapitałowo z dużymi bankami.

– Możliwość pozyskiwania klientów przez te podmioty w dużej mierze uzależniona jest od sieci dystrybucji. Towarzystwom tym trudniej o wzrost aktywów i efekty skali z tym związane – mówi Krzysztof Stępień, główny analityk AgioFunds TFI. Firmy te szukają możliwości przejęć, by w ten sposób zwiększyć skalę swojej działalności. – Myślę więc, że w przypadku średniej wielkości TFI dalsza konsolidacja będzie następować – uważa analityk AgioFunds.

Eksperci przestrzegają, by tego zjawiska nie łączyć z kryzysem. – Sytuacja na rynku ustabilizowała się, aktywa zarządzane przez fundusze rosną. Wolniej niż w przeszłości, ale mimo wszystko rosną, więc tu nie szukałbym przyczyny konsolidacji – mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Na razie brak informacji o kolejnych możliwych przejęciach. Wiadomo, że oprócz wspomnianej wyżej Idei możliwości akwizycyjnych będą szukać Investors Holding oraz Quercus TFI. Prezes tego ostatniego, notowanego na NewConnect, Sebastian Buczek informował miesiąc temu, że jego spółka zainteresowana jest rozszerzeniem działalności poprzez zakup konkurencyjnych firm.

PRAWO

Bez zmian

Klienci przejętego przez Investors Holding DWS TFI nie muszą się martwić o swoje pieniądze. Ich kapitał pozostaje w funduszu, w który został zainwestowany. Formalnie zmieniają się jedynie nazwa towarzystwa, które będzie zarządzało funduszem, oraz nazwa samego funduszu. Bez zmian pozostają numery rachunków nabyć i numery rejestrów uczestników funduszy. Ważność zachowają wszystkie złożone przez klientów DWS dyspozycje. Przejęcie, jak każda inna tego typu operacja na rynku TFI, musi zostać wcześniej zaopiniowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która sprawdza proces pod względem formalnoprawnym.