"Najbardziej zaawansowane procesy prywatyzacyjne resort skarbu prowadzi w tej chwili w uzdrowiskach: Przerzeczyn, Szczawno-Jedlina, Świeradów i Kamień Pomorski. Obecnie trwają już negocjacje z inwestorami" - podkreślił wiceszef resortu skarbu.
W sprawie kupna udziałów uzdrowiska Kamień Pomorski resort dopuścił do negocjacji spółkę PCZ z Wrocławia. MSP przedłużyło też do końca lutego tej firmie wyłączność na negocjacje przy prywatyzacji uzdrowiska "Przerzeczyn" w Przerzeczynie-Zdroju.
Z kolei do składania wiążących propozycji warunków umowy w sprawie kupna spółki Świeradów-Czerniawa w Świeradowie Zdroju zostały zaproszone cztery firmy. Chodzi o: konsorcjum Uzdrowisko Świeradów w Jeleniej Górze, spółkę PCZ we Wrocławiu, Artmedik w Jędrzejowie oraz KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych we Wrocławiu. Firmy te zostały również dopuszczone do ograniczonego badania uzdrowiska.
Wiążące oferty kupna uzdrowiska Szczawno-Jedlina w Szczawnie Zdroju złożyły natomiast spółki: KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych we Wrocławiu oraz PCZ z Wrocławia.
Leszkiewicz wyjaśnił, że MSP uruchomiło również prywatyzację uzdrowiska "Wysowa" w Wysowej-Zdroju. Do 23 marca czeka na oferty od inwestorów.
"Kończone są wyceny spółek w Horyńcu, Iwoniczu-Zdroju, Konstancinie-Zdroju oraz Rabce. Planujemy, że zostaną one złożone w kwietniu. Prawdopodobnie więc w maju zaprosimy inwestorów do składania ofert" - powiedział wiceminister skarbu.
Z przekształceń własnościowych są na razie wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.