Wiceminister przedstawił w środę posłom sejmowej komisji skarbu informację o przekształceniach własnościowych spółek uzdrowiskowych.

Leszkiewicz podkreślił, że w przypadku uzdrowisk: Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin-Zdrój i Rabka trwa odbiór wycen i analiz przedprywatyzacyjnych. "Dosyć długo trwały wyceny ze względu na różnego rodzaju problemy, dotyczące m.in. kwestii roszczeń i majątkowych" - wyjaśnił. Zapowiedział, że do końca tego tygodnia planowany jest ich odbiór. Ocenił, że proces poszukiwania inwestorów dla tych czterech uzdrowisk może rozpocząć się na przełomie lipca i sierpnia.

Leszkiewicz poinformował, że resort skarbu szuka inwestorów dla uzdrowisk: Świeradów-Czerniawa, Szczawno-Jedlina, Wysowa i Kamień Pomorski.

Jak wyjaśnił, wyłączność negocjacyjna w sprawie prywatyzacji spółki Świeradów-Czerniawa należy do KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, a w przypadku uzdrowiska Szczawno-Jedlina do spółki PCZ z Wrocławia. "W najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja, co robimy dalej. Czy jest możliwość porozumienia, czy też nie" - powiedział.

Jeśli chodzi o uzdrowisko "Wysowa" w Wysowej-Zdroju resort skarbu prowadzi rozmowy z trzema inwestorami: Creative Developer z Warszawy, Instytut Zdrowia Człowieka z Warszawy oraz spółka PCZ z Wrocławia. "Do końca tego tygodnia inwestorzy mają czas na złożenie poprawionych ofert wiążących" - zapowiedział.

MSP czeka do 20 lipca na oferty ws. prywatyzacji uzdrowiska Kamień Pomorski

Wiceminister skarbu poinformował ponadto, że MSP czeka do 20 lipca na oferty w sprawie prywatyzacji uzdrowiska Kamień Pomorski. Dodał, że dotychczas z resortu skarbu odebrano trzy memoranda informacyjne.

Na razie z przekształceń własnościowych są wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

"Dopóki prawo się nie zmieni, takie próby (prywatyzacji siedmiu uzdrowisk) nie będą podejmowane. Resort skarbu nie zamierza też w tej chwili tego robić" - podkreślił wiceminister skarbu.