Do Windows Phone, systemu operacyjnego Microsoftu na komórki, przyciągnąć mają użytkowników nowe, rozszerzone funkcje, a udział w rynku zapewnić ma strategiczne partnerstwo z największym producentem komórek na świecie – fińską Nokią. Obie spółki ogłosiły sojusz kilka dni temu.

– Microsoft ma świetny system operacyjny, my mamy świetne telefony. Wiemy, czego potrzebują klienci – dodał Stephen Elop, prezes Nokii, który pojawił się na scenie obok Ballmera.

Wprawdzie nie wymienili nazw Apple i Google, ale wiadomo, że te firmy to główny przeciwnik Microsoftu i Nokii. System OS Apple wykorzystywany w iPhone’ach czy iPadach oraz Android Google’a obecny w telefonach m.in. Samsunga, HTC czy Sony Ericcsona dominują dziś na mobilnym rynku.

Ballmer zapowiedział kilka nowości w Windows Phone. Wśród nich będą m.in. nowa wersja przeglądarki Internet Explorer 9 przygotowana specjalnie dla użytkowników komórek, możliwość korzystania jednocześnie z kilku aplikacji na telefonie i swobodnego przeskakiwania między nimi, a także wbudowany w Windows Phone serwis mikroblogowy Twitter (w system już wbudowany jest Facebook). – Do tego dojdzie więcej narzędzi pozwalających na utrzymywanie kontaku ze znajomymi, a także możliwość sterowania za pomocą telefonu grami na platformie Xbox 360 – dodał Joe Belfiore, wiceprezes Microsoftu.