Znany włoski dom mody Prada zaoferuje swoje akcje w ramach pierwotnej emisji na giełdzie w Hongkongu. Powód jest prosty: wzrost dochodów w Chinach zwiększa popyt na artykuły luksusowe.

Rada Prady zatwierdziła wybór włoskich banków Intesa Sanpaolo i UniCredit, francuskiego banku inwestycyjnego CLSA należącego do Credit Agricole i amerykańskiego Goldman Sachs do przygotowania emisji. Prada będzie pierwszą włoską firmą, notowaną na giełdzie w Hongkongu – relacjonuje agencja Bloomberg.

Mediolański producent markowych torebek Miu Miu i butów marki Church poszedł w ślad za innymi europejskimi firmami, w tym francuską wytwórnią kosmetyków L’Occitane International, w poszukiwaniu inwestorów w Hongkongu. Dostęp do rynków finansowych regionu ma zapewnić fundusze na otwieranie nowych sklepów w gospodarkach wschodzących Azji, głównie Chin.

„Uważamy, że artykuły luksusowe będą najszybciej rozwijającą się kategorią konsumencką w Chinach” – mówi Aaron Fischer, analityk CLSA rezydujący w Hongkongu. Według szacunków banku popyt na te dobra w Chinach wzrośnie o 20-25 proc. w okresie najbliższych 10 lat.

Dom mody kontrolowany przez dyrektora wykonawczego Patrizio Berteliego, jego żnę Miuccia Pradę i jej rodzinę, zanotował w okresie dziewięciu miesięcy 51-proc. wzrost sprzedaży w Azji, z wyłączeniem Japonii. Firma wcześniej sugerowała, że w tym roku otworzy 90 nowych sklepów.Liczba średnio zarabiających i bogatych konsumentów w Chinach zwiększy się w ciągu 10 lat niemal trzykrotnie do 415 milionów – obliczyła firma konsultingowo-doradcza Boston Consulting Group. I jak tu nie iść do Chin.

Dom mody kontrolowany przez dyrektora wykonawczego Patrizio Berteliego, jego żnę Miuccia Pradę i jej rodzinę, zanotował w okresie dziewięciu miesięcy 51-proc. wzrost sprzedaży w Azji, z wyłączeniem Japonii. Fot. Bloomberg / Bloomberg