Jeden z gigantów rynku bankowego, Pekao S.A., w razie nierozliczenia 4 transakcji bezgotówkowych na Eurokoncie Net, pobiera dodatkową opłatę za kartę – zamiast 1,99 zł zapłacimy wówczas 3,98 zł. To daje nam kwotę łączną w danym roku 47,76 zł.

Inteligo, w przypadku braku minimalnego miesięcznego salda 100 zł, a przy tym braku wykonywania operacji bezgotówkowych na minimum 100 zł miesięcznie, kosztuje nas rocznie 72 zł. Jak uniknąć takich opłat? Jak je obniżyć?

Otwórz darmowe konto internetowe + odbierz prezent. Kliknij i sprawdź

Gwiazdka w taryfie

Przede wszystkim powinniśmy przyjrzeć się taryfie opłat i prowizji naszego rachunku. Zazwyczaj albo karta, albo prowadzenie, jeśli nie wynoszą 0 zł, mają specjalne uwarunkowania pozwalające na obniżenie jednej lub drugiej opłaty. Warto dodać, że nie są to wymagania wysokie. Najczęściej spotykane to: wykonanie transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę w miesiacu, choć zdarzają się od tego niestety niechlubne wyjątki (np. wymóg średniego salda miesięcznego na poziomie 5 000 zł).

Ranking Kont bankowych. Porównaj wszystkie i załóż najlepsze on-line

Prowadzenie rachunku za darmo

Większość rachunków bankowych, na rynku, prowadzona jest za darmo, bez żadnych obostrzeń. Banki odbijają to sobie opłatami za kartę debetową wydaną do konta.
Tak jest np. w przypadku Banku Ochrony Środowiska, którego konto e-KONTO i e-KONTO WYJĄTKOWE prowadzone są za 5 zł miesięcznie – chyba, że wpływy na konto wyniosą minimum 1 000 zł w danym miesiącu. Podobna sytuacja jest w Citi Handlowym. Mając do dyspozycji konto CitiKonto Direct, należy przelewać 1 500 zł miesięcznie, aby nie musieć płacić za prowadzenie rachunku 7 zł.

Najprostszą metodą na uniknięcie opłat będzie ustanowienie banku, w którym mamy rachunek, jako „banku głównego” – i przelewać nań swoje wynagrodzenie. Inną możliwością jest przelew wykonany z innego rachunku na nasze drugie konto.

Karta debetowa – bez opłaty miesięcznej

Z kartami debetowymi sprawa jest jeszcze prostsza. Są zasadniczo dwie grupy opłat za kartę wydawaną do rachunku. Pierwsza to opłata, która zostaje zmniejszona lub zniesiona w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę , a druga to opłata, która może zostać zmniejszona lub zniesiona w chwili wykonania wymaganej ilość transakcji bezgotówkowych w miesiącu.

Przykładem są tutaj liczne konta internetowe. Za kartę debetową do Konta Deutsche Bank – dbNET, zapłacimy 5 zł miesięcznie. Zostaje ona zniesiona po wykonaniu jednej, dowolnej i na każdą kwotę transakcji gotówkowej. Analogiczna opłata w przypadku Konta Direct ING Banku Śląskiego nie zostanie naliczona jeżeli wykonamy transakcje na 100 zł kartą debetową do konta.. Bank BPH nie weźmie od nas ani grosza za kartę, jeśli rozliczymy 4 transakcje bezgotówkowe w miesiącu.

To się opłaca!

Za prowadzenie rachunku w niektórych przypadkach przyjdzie nam zapłacić nawet po 7 zł miesięcznie. W skali roku daje wiąże się to z kosztem rzędu 84 zł. Za kartę do konta, możemy płacić nawet i 60 zł w skali roku.
Warto więc porównać koszty związane z prowadzeniem konta, zwracając szczególną uwagę na wysokość opłat związanych z korzystaniem z karty debetowej. 

Marcin Cieszyński