Projekt uchwały ws. zmiany Polityki energetycznej Polski do 2030 roku, został przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa w uzgodnieniu z ministrem gospodarki.
Jednym z jej podstawowych kierunków ma być "tworzenie warunków dla wzmacniania pozycji konkurencyjnej polskich podmiotów energetycznych na rynku regionalnym, ponadnarodowym". "Rozwój połączeń transgranicznych doprowadzi w efekcie rynek energetyczny do pełnego przekształcenia się w rynek regionalny w miejsce krajowego" - napisano w projekcie.
Projekt dopuszcza przede wszystkim rynkowe przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną spółki Energa, "z jednoczesnym zachowaniem odrębności tej spółki oraz docelowym jej upublicznieniem".
Resort skarbu podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o parafowaniu umowy zbycia akcji spółki Energa na rzecz PGE. PGE zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Grupa chce w grudniu br. podpisać umowę. Najpóźniej za trzy tygodnie PGE ma wysłać do UOKiK wniosek o zgodę na taką transakcję. Tymczasem, według UOKiK, transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym, za co zapłacą końcowi użytkownicy. Według ministra skarbu Aleksandra Grada, analiza UOKiK ma ekonomiczne oraz prawne wady.
Proponowane zmiany przewidują wzmocnienie pozycji PGE oraz Tauronu
PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Spółka chce włączyć w ten projekt Energę. "Realizacja programu energetyki jądrowej w Polsce wymaga także stworzenia warunków, które pozwolą na realizację przez polskie przedsiębiorstwo energetyczne kapitałochłonnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa elektrowni jądrowej. Dlatego stworzenie podstaw dla wdrożenia i realizacji programu energetyki jądrowej w Polsce poprzez wyeliminowanie barier dla budowania przez podmioty krajowe silnej i stabilnej pozycji rynkowej, jest celem priorytetowym. Tylko taki bowiem podmiot będzie mógł udźwignąć ciężar finansowy i technologiczny przeprowadzenia inwestycji w energetykę jądrową" - czytamy w projekcie.
Proponowane zmiany przewidują wzmocnienie pozycji PGE oraz Tauronu dla "zagwarantowania tym podmiotom możliwości budowania pozycji rynkowej".
Celem projektu jest również "tworzenie warunków umożliwiających polskim przedsiębiorstwom energetycznym rozbudowę mocy wytwórczych poprzez uzyskanie korzystnych warunków finansowania tych inwestycji". To - zdaniem resortu skarbu - pozwoli im konkurować na rynku regionalnym, a także będzie sprzyjało maksymalizacji wykorzystania krajowych zasobów.
Z analizy MSP wynika, że bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga nakładów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze o szacunkowej wartości powyżej 38 mld euro do 2030 roku.
Rząd zajmie się ponadto zmianą rozporządzeń dotyczących specjalnych stref ekonomicznych
Rada Ministrów zajmie się też projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy" - II etap, okres realizacji: lata 2011-2013. To kontynuacja programu realizowanego w latach 2008-2010. Program ma na celu rozwój zasobów ludzkich oraz nowych technologii, metod i systemów zarządzania - których wykorzystanie przyczyni się do ograniczenia liczby osób zatrudnionych w warunkach narażenia na czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe oraz związanych z nimi wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Rząd zajmie się ponadto zmianą rozporządzeń dotyczących specjalnych stref ekonomicznych: kamiennogórskiej i łódzkiej; ministrowie wysłuchają też sprawozdania z realizacji Planu pracy Komitetu do Spraw Europejskich za okres styczeń - czerwiec 2010 r.
Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów, to projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu przekształcenia gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych w instytucje gospodarki budżetowej. Rozporządzenie wprowadzane jest w związku z nowelizacją ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. Rozszerza ono możliwość przekształcania istniejących gospodarstw pomocniczych w instytucje gospodarki budżetowej.
Rada Ministrów zajmie się również "Raportem na temat realizacji celu redukcji obciążeń administracyjnych w siedmiu priorytetowych obszarach prawa". Obszary te to: środowisko, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, zabezpieczenie społeczne, prawo pracy, usługi turystyczne, prawo probiercze i prawo działalności gospodarczej.