Komisja Nadzoru Finansowego powinna zatwierdzić prospekt emisyjny Tauronu pod koniec przyszłego tygodnia - poinformował minister skarbu Aleksander Grad. Dodał, że do inwestorów indywidualnych ma trafić do 25 proc. akcji spółki.

Jak poinformował, maksymalna cena akcji Tauronu zostanie podana na początku czerwca; debiut firmy na giełdzie jest planowany na ostatnie dni czerwca.

"Patrząc na to, jakie mieliśmy wydarzenia na rynkach kapitałowych, na pozytywne doświadczenia z debiutu PZU, na duże zainteresowanie ze strony akcjonariatu obywatelskiego oraz duże zainteresowanie ze strony krajowych i zagranicznych instytucji finansowych, podjąłem decyzję, aby pakiet, który będziemy sprzedawali, wynosił około 53 proc." - podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej szef resortu skarbu.

Zaznaczył, że taka zmiana zostanie zaproponowana w prospekcie emisyjnym spółki. "Dzisiaj zostaną złożone do KNF dodatkowe dokumenty i wyjaśnienia" - dodał minister. Wcześniej MSP zapisało w prospekcie plan sprzedaży 25 proc. akcji Tauronu.

Szef resortu skarbu zapowiedział, że dla inwestorów indywidualnych przeznaczonych będzie do 25 proc. akcji Tauronu

Szef resortu skarbu zapowiedział, że dla inwestorów indywidualnych przeznaczonych będzie do 25 proc. akcji Tauronu.

"Jeśli chodzi o inwestorów indywidualnych, to wielkość pakietu, który będzie dla nich, może być zbliżona do tego z PZU; myślę, że możemy operować wielkością około 25 proc. Ale w zależności od tego, jakie będzie zainteresowanie rynku, będziemy elastyczni" - wyjaśnił.

Minister dodał, że pakiet akcji spółki przeznaczony dla jednego inwestora indywidualnego będzie wart około 10 tys. zł. Resort skarbu chce, by ewentualna redukcja zapisów w tej grupie była jak najniższa, by inwestorzy indywidualni nie musieli korzystać z kredytów."W strategii KGHM jest zapis o tym, że spółka będzie inwestować w energetykę"

Szef resortu skarbu pytany o wartość oferty Tauronu podkreślił: "Nie mamy takich ambicji, które miałyby bić kolejne rekordy. Musimy uplasować emisję jak najlepiej z punktu widzenia Skarbu Państwa z zachowaniem elementarnych interesów inwestorów".

Minister skarbu odnosząc się do zapowiedzi KGHM, że koncern jest zainteresowany kupnem akcji Tauronu, podkreślił, że taka decyzja wpisuje się w strategię miedziowego koncernu.

"W strategii KGHM jest zapis o tym, że spółka będzie inwestować w energetykę. To się wpisuje w strategię spółki. Natomiast decyzje, jakie to są aktywa i inwestycje, podejmuje zarząd i rada nadzorcza KGHM" - zaznaczył.

"Będzie również bardzo ciekawy program lojalnościowy dla klientów Tauronu - możliwość zniżki w opłatach za energię, jeżeli będą oni posiadać akcje spółki przez minimum rok" - dodał.

Resort ma 87,8 proc. akcji spółki, pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy

Szef resortu skarbu zapowiedział, że roadshow spółki ma się rozpocząć 3-4 czerwca. "Spółka i nasi doradcy będą spotykali się z inwestorami" - wyjaśnił. Dodał, że w przyszłym tygodniu odwiedzi Stany Zjednoczone, a następnie kraje Europy oraz być może Bliski Wschód, by tam promować możliwości inwestowania na naszych rynkach kapitałowych, a także prezentować duże projekty prywatyzacyjne przewidziane na ten rok i najbliższe lata.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Resort ma 87,8 proc. akcji spółki, pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.