Najwięcej dał zarobić bank Pekao. Na debiucie jego kurs wzrósł o 28,5 proc. Drugi spośród największych banków, PKO BP, przyniósł blisko 20-proc. zysk – wynika z zestawienia, opracowanego przez firmę Home Broker Doradcy Finansowi. Znacznie gorzej wypadł Bank Handlowy, który na debiucie zyskał 8 proc.

Jednak najlepsza spośród prywatyzowanych firm pod względem zysku na debiucie nie była reprezentantem branży finansowej. Rekord w tej dziedzinie należy do producenta sprzętu AGD, czyli Zelmera, który w trakcie pierwszej sesji zdrożał aż o 32,6 proc. Bardzo dobrze wypadły także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (27,9 proc.), KGHM Polska Miedź (23,7 proc.) i Ruch (21,3 proc.).

Generalnie większość firm sprzedawanych przez Skarb Państwa na giełdzie dała zarobić inwestorom

– Firmy państwowe prywatyzowane poprzez giełdę to często liderzy swojego rynku albo nawet monopoliści. Nic dziwnego, że te debiuty najczęściej są udane – mówi Katarzyna Siwek z Home Broker.

Tylko w czterech przypadkach inwestorzy na udziale w prywatyzacji stracili. Najwięcej osoby, które kupiły w ofercie akcje Zakładów Azotowych Tarnów (spadek o 18 proc.) i Puław (-5 proc.).

– Te spółki chemiczne wchodziły na rynek przy złej koniunkturze. WIG w ciągu 15 poprzedzających ich debiut sesji od 6 do prawie 9 proc. – mówi Katarzyna Siwek.