"Bardzo ważna jest nadal współpraca polskiego rządu z Komisja Europejską, także w procesie wprowadzenia w życie ostatecznej decyzji Komisji. Im mniej dyskusji, a więcej pracy i współpracy ze służbami Komisji Europejskiej, tym lepsze będą rezultaty" - powiedziała w Poznaniu dziennikarzom komisarz.
"Myślę, że Komisja Europejska dokłada absolutnie wszelkich starań, żeby decyzja, która będzie podjęta, była zgodna z prawem. Bez względu na to, jaka to będzie decyzją, myślę, że (...) da szansę i czas na to, żeby polskie stocznie rozkwitły" - powiedziała.
Kroes: zaproponuję KE podjęcie negatywnej decyzji ws. przyszłości stoczni
We wtorek unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zapowiedziała po spotkaniu z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem, że zaproponuje Komisji Europejskiej podjęcie negatywnej decyzji w sprawie przyszłości polskich stoczni.
W oficjalnym komunikacie KE, wydanym po spotkaniu Kroes z polskim ministrem skarbu, napisano, że "komisarz Kroes zobowiązała się, że zaproponuje KE tak szybko, jak to będzie możliwe, ostateczną decyzję" o zatwierdzeniu bądź odrzuceniu planów restrukturyzacji.
12 września resort skarbu przesłał KE plany restrukturyzacji polskich stoczni. ISD Polska (właściciel stoczni Gdańsk) proponuje połączenie zakładów w Gdańsku i Gdyni. Konsorcjum Mostostal Chojnice chce kupić stocznię Szczecin. Jeśli Bruksela ich nie zaakceptuje, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to może oznaczać ich bankructwo.