Pożyczka hipoteczna jest zwykle dwa razy tańsza niż zwykły kredyt gotówkowy. Jednak wartość pożyczek hipotecznych udzielonych w tym roku to tylko 2–3 mld zł.
Pożyczki hipoteczne nie są przez banki promowane, ale nadal są w ofercie zdecydowanej większości instytucji finansowych na polskim rynku. Od zwykłego kredytu hipotecznego pożyczka różni się tym, że można ją przeznaczyć na dowolny cel. Zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości.
– Niewątpliwie dobrze wyceniona hipoteka jest najlepszym zabezpieczeniem kredytu, jakie bank może uzyskać – mówi Wojciech Kwaśniak, były szef nadzoru bankowego.
Dlatego pożyczka hipoteczna może być znacznie tańsza niż kredyt gotówkowy.
– Koszty odsetek przy pożyczce hipotecznej na 100 tys. zł, oprocentowanej na 9,6 proc. i 2,5-proc. prowizji, wliczonej w kredyt, zaciągniętej na dziesięć lat wynoszą ponad 57 tys. zł. Dla kredytu gotówkowego przy oprocentowaniu w wysokości ok. 16 proc. będzie to niemal 100 tys. zł – wylicza Halina Kochalska z Gold Finance.
Kredyty gotówkowe bywają jeszcze droższe. Ich oprocentowanie często dochodzi do 20 proc., czyli do maksymalnego poziomu dopuszczalnego przez ustawę antylichwiarską. W rezultacie kredyt gotówkowy bardzo często bywa nawet dwa razy droższy niż pożyczka hipoteczna.
– Udział pożyczek hipotecznych we wszystkich kredytach hipotecznych wynosi od 5 do 8 proc. Można oczekiwać, że w przyszłym roku popularność tego typu pożyczek wzrośnie – prognozuje Halina Kochalska.
Na korzyść pożyczek hipotecznych działają prognozy dotyczące rynku nieruchomości. Zdaniem niemal wszystkich specjalistów w przyszłym roku ceny mieszkań i domów nie będą już spadały, więc wartość zabezpieczenia nie zmniejszy się. Dlaczego więc banki preferują kredyty gotówkowe? Pożyczka hipoteczna nie jest przeznaczona dla każdego, bo do jej zaciągnięcia potrzeba nieobciążonej nieruchomości. Dodatkowo cała procedura ustanawiania zabezpieczenia na hipotece zajmuje kilka tygodni.

Więcej informacji: Pożyczki hipoteczne tańsze od kredytów gotówkowych.