Ekspert PKO BP, Piotr Cirin odpowiada na pytania naszych czytelników
Problem czytelnika: Zamierzam uruchomić projekt - farma wiatrowa. Projekt jest już gotowy, aby wejść w jego posiadanie muszę wyłożyć wkład własny w wysokości
200 tys. zł. Chciałbym uzyskać pożyczkę zabezpieczoną hipoteką na moim domu zlokalizowanym w Toruniu, w dobrej dzielnicy. Wartość nieruchomości ok 1 mln zł.

Dom jednorodzinny może stanowić przedmiot zapieczenia pożyczki hipotecznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, pod warunkiem, że nie jest to jedyny lokal mieszkalny znajdujący się w posiadaniu rodziny właściciela tej nieruchomości. Istotną kwestią jest to, czy uruchomienie projektu farmy wiatrowej będzie się wiązało z założeniem całkiem nowej firmy czy też zostanie on zrealizowany w oparciu o już dotychczas prowadzoną działalność gospodarczą.

Nie jest możliwe udzielenie pożyczki hipotecznej dla tzw. „start-up-ów” czyli podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą. Warunkiem uzyskania pożyczki oprócz ustanowienia zabezpieczeń spłaty pożyczki, posiadania rachunku bieżącego BIZNES PARTNER jest m.in. posiadanie zdolności kredytowej. Analiza zdolności kredytowej odbywa się na podstawie danych za ostatni zamknięty okres obrachunkowy np. za 2008r. (niezależnie jak długo w tym roku była prowadzona działalność, w praktyce może to być nawet jedynie kilka miesięcy) oraz danych za ostatni zamknięty okres bieżący.

Piotr Cirin, ekspert PKO BP