Powodem ożywienia w trzecim kwartale jest wznowienie realizacji niektórych projektów. Analitycy Cushman&Wakefield twierdzą jednak, że to za mało, by zmienić obraz całego rynku. Nadal można spodziewać się znacznego zmniejszenia podaży na rynku centrów handlowych po 2010 r., a tym samym wzrostu czynszów za wynajem powierzchni.

Ożywienie jest przede wszystkim zasługą firmy Mayland Real Estate, która – jak dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna” – planuje kolejne inwestycje poza trzema, o których poinformowała przed tygodniem. Wówczas deweloper ogłosił, że planuje realizację centrów handlowych w Słupsku, Krakowie i Szczecinie o łącznej powierzchni

ponad 100 tys. mkw. Obiekty zostaną oddane do użytku między 2011 a 2012 rokiem.

- W 2010 r. ma ruszyć natomiast rozbudowa o 10 tys. mkw. centrum Karolinka w Opolu. Poza tym w przygotowaniu jest trzecia faza rozbudowy centrum Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Obecnie trwają prace nad drugim etapem. Nową powierzchnię zajmie hipermarket OBI – wyjaśnia Anna Skrocka z Mayland Real Estate.

Uruchomienie nowej inwestycji przewiduje też firma ECE Projektmanagement Polska. – Prowadzimy obecnie bardzo zaawansowane rozmowy z instytucjami finansowymi w sprawie skredytowania jednego z naszych projektów. Chodzi o centrum handlowe Kaskada w Szczecinie. Wszystko jest na dobrej drodze, dlatego niewykluczone, że projekt ruszy na początku 2010 roku – mówi Dominika Krzyżanowska-Kidała z ECE Projektmanagement Polska. Dodaje, że w planach firma ma jeszcze budowę kilku centrów handlowych.

Więcej informacji: Banki znów chcą finansować centra handlowe.

di.com.pl