Oprocentowanie kart

Oprócz Polbanku podobną funkcjonalność oferuje jeszcze dziewięć innych banków. Jednak system polegający na naliczaniu jedynie prowizji i braku odsetek stosują jedynie Polbank i Getin Bank. W pozostałych przypadkach odsetki są naliczane, a w niektórych ofertach koszt kredytu powiększa jeszcze prowizja.

Oprocentowanie rat jest jednak znacznie niższe niż standardowe oprocentowanie karty. Dla przykładu w przypadku Karty Classic Banku BPH zwykłe odsetki wynoszą aż 19,9 proc., a oprocentowanie rat 11,50 proc. w przypadku operacji do 5 tys. zł. Przy wyższych kwotach oprocentowanie wynosi jedynie 9,9 proc. Bank BPH nie nalicza natomiast prowizji za rozłożenie na raty. Koszt kredytu z omawianego wcześniej przykładu wynosi więc 190 zł. Jeśli jednak posiadacz karty poprzestanie na wykonaniu tylko jednej operacji, to będzie musiał jeszcze zapłacić za ubezpieczenie karty. W każdym miesiącu, w którym nie wykona przynajmniej dwóch operacji, będzie płacił 4,5 zł.

Uwaga na promocje

Tani kredyt na karcie kredytowej jest możliwy jednak nie tylko dzięki rozłożeniu na raty. Funkcjonują również karty, które standardowo posiadają bardzo niskie oprocentowanie. Najlepszym przykładem jest tu Karta Kredytowa MasterCard wydawana przez bank DnB Nord. Dzięki temu, że oprocentowanie operacji bezgotówkowych wynosi jedynie 10 proc., koszt kredytu w naszym przykładzie wyniesie jedynie 164,97 zł. Jest to mniej niż w większości kart umożliwiających rozłożenie na raty. Jedynie karta Polbanku umożliwia uzyskanie tańszego kredytu. Oferta DnB Nord jest jednak wyjątkiem. Zwykle oprocentowanie kart jest znacznie wyższe. Jeśli więc materiały reklamowe informują o bardzo niskim oprocentowaniu na karcie, to warto sprawdzić, czy nie jest to tylko czasowa promocja. Dla przykładu na karcie MasterCard World Class&Club wydawanej przez Raiffeisen Bank oprocentowanie może wynieść 4,99 proc. Jest to jednak tylko trzymiesięczna promocja, po zakończeniu której oprocentowanie wzrasta do poziomu 17,99 proc.