Spadek ruchu turystycznego na polskich lotniskach – i to aż o 12 proc. – nie wpłynie negatywnie na handel w strefie wolnocłowej. Operatorzy sklepów przyznają, że klientów jest mniej, ale obroty są zbliżone lub nawet lepsze niż w 2008 roku.

Klienci wracają

Sklepy wolnocłowe powoli odzyskują klientów, którzy przestali się w nich zaopatrywać po wejściu Polski do Unii, kiedy ceny dla Polaków latających do krajów unijnych przestały być atrakcyjne.
– Obroty na warszawskim i krakowskim lotnisku zwiększyły się o 25–30 proc. W sezonie wakacyjnym zauważamy natomiast delikatny ich spadek w porównaniu do roku ubiegłego – informuje Milena Rylska ze spółki Aelia.
Wyjaśnia, że niższe obroty w miesiącach letnich nie powinny zaważyć na wynikach całego roku. W 2009 roku spółka oczekuje kilkudziesięcioprocentowego wzrostu sprzedaży.
Na taki wynik liczy też szwedzka firma Euroshop. Spółka notuje o 20–25 proc. lepszą sprzedaż niż przed rokiem.
Tyle szczęścia nie ma polska Baltona, ale jej roczne przychody nadal przekraczają 150 mln zł, a zysk netto 10 mln zł.
– W I półroczu sprzedaż spadła o około 20 proc. Od początku wakacji zauważamy jednak odwrócenie się negatywnego trendu i wzrosty, które mamy nadzieję pozwolą nam zrekompensować straty notowane w pierwszych dwóch kwartałach – twierdzi Magdalena Dachniewska ze spółki Baltona.
Baltona to lider pod względem liczby sklepów na lotniskach. Ma 20 punktów handlowych, które miesięcznie odwiedza 160 tys. klientów.
– W całym 2008 roku sklepy odwiedziło 2 mln osób. Spodziewamy się, że w tym roku będzie podobnie – mówi Magdalena Dachniewska.



Efekt silnej konkurencji

Spadek sprzedaży w Baltonie analitycy tłumaczą pojawieniem się konkurencji, która często dysponuje większymi, przez to bardziej okazałymi sklepami. Są wśród niej nie tylko zachodni operatorzy działający na międzynarodowych lotniskach, ale i polskie firmy. Przykładem jest Krakowski Kredens, marka rozwijana przez spółkę Alma Market, do której należy też sieć delikatesów Alma.
– W II kwartale tego roku w sklepie na krakowskim lotnisku Balice sprzedaliśmy towar o wartości ponad 15 proc. większej niż w analogicznym okresie 2008 roku – mówi Ewa Lewek, wiceprezes Krakowskiego Kredensu.
Baltona zapowiada kolejne inwestycje w nowe sklepy. Na razie na warszawskim lotnisku otworzyła pierwszy sklep dedykowany dzieciom i sklep marki Esprit. Ale rozwijać chcą się także konkurenci. Aelia prowadzi prace nad otwarciem sklepu z okularami. Ma on powstać na warszawskim Okęciu.
Sklepy stawiają na promocje. Dzięki nim wiele towarów znów jest oferowanych po atrakcyjnych cenach.

Papierosy, alkohol, perfumy

Niezmiennie w grupie najchętniej kupowanych produktów są papierosy, alkohol i perfumy. W sumie towary te odpowiadają za ponad 70 proc. obrotów.
– Papierosy kupują przede wszystkim osoby wyjeżdżające do krajów Unii, gdzie ceny na tytoń są wyższe niż w Polsce. Wódka natomiast to produkt, który jest chętnie kupowany niezależnie od kierunku wyjazdu. Wśród alkoholu królują polskie marki, Żubrówka jest zdecydowanym liderem – zauważa Magdalena Dachniewska.
W tym roku na zakupy w strefie wolnocłowej podróżni wydają więcej niż w roku ubiegłym. Jest to w dużej mierze zasługą wzrostu kursu euro w porównaniu z 2008 rokiem.
ikona lupy />
DGP