W naszym rankingu zwyciężyły karty Polbanku, DnB Nord oraz Banku BPH. Zadłużenie na nich wiąże się z niewielkimi odsetkami, nie trzeba płacić za ich wydanie. Najdłuższy okres bezodsetkowy jest w kartach Deutsche Banku, Dominet Banku i Alior Banku.
Podstawową korzyścią z kart kredytowych jest okres bezodsetkowy (grace period). Kredyt na karcie nie jest jednak oprocentowany tylko dla transakcji bezgotówkowych i tylko pod warunkiem, że klient spłaci całe zadłużenie w terminie (przy spłacie część zadłużenia odsetki zostaną naliczone). Nieoprocentowany kredyt w ogóle nie obejmuje operacji gotówkowych, czyli np. wypłaty z karty kredytowej w bankomacie.

Kiedy nie zapłacimy

Maksymalna długość okresu bezodsetkowego wynosi w poszczególnych bankach od 50 dni (Cetelem Bank) do 61 dni (Dominet Bank). W rezultacie z nieoprocentowanego kredytu można więc korzystać przez około dwa miesiące. W Deutsche Banku istnieje jednak możliwość wydłużenia okresu grace period ze standardowych 56 aż do 86 dni.
Pozwalają na to tzw. wakacje od spłaty, czyli możliwość przesunięcia terminu spłaty długu o 30 dni. Można jednak skorzystać z niej tylko dwa razy w roku. W przypadku krótkiego okresu, karta kredytowa może więc być nawet darmowym źródłem finansowania. W wielu bankach nie trzeba bowiem płacić za korzystanie z karty w pierwszym roku, a przy aktywnym z niej korzystaniu także w kolejnych latach.
W dłuższym okresie karta kredytowa także może być źródłem taniego kredytu. W przypadku rozłożenia kwoty 3 tys. zł na 12 rat najniższy koszt kredytu zapłaci posiadacz karty kredytowej Polbanku. Choć oprocentowanie karty wynosi aż 19,9 proc., to klient może skorzystać z rozłożenia operacji na raty, płacąc jedynie 5 proc. prowizji. Natomiast najniższe oprocentowanie operacji bezgotówkowych wśród badanych kart ma MasterCard DnB Nord - jedynie 10,5 proc. Trzecie miejsce pod względem kosztów zajęły karty Banku BPH. W tym banku za rozłożenie operacji na raty klient nie musi płacić prowizji, a oprocentowanie rat wynosi 11,5 proc. w skali roku. Ponieważ posiadacze tych kart nie muszą płacić ani za wydanie i korzystanie z nich w pierwszym roku, ani za obowiązkowe ubezpieczenia, to kosztem kredytu są jedynie odsetki.

Karta czy pożyczka gotówkowa

Kredyt na karcie kredytowej może być tańszy niż kredyt gotówkowy. W przypadku kredytów gotówkowych zaciąganych na kwotę i okres z naszego przykładu trudno będzie znaleźć ofertę, w której całkowity koszt będzie niższy niż 300 zł. W przypadku liderów naszego rankingu koszt kredytu wynosi od 150 zł do nieco ponad 200 zł. Dlaczego, skoro oprocentowanie kart wynosi około 19-20 proc., a więc jest o wiele wyższe niż kredytów gotówkowych? Przyczyną są prowizje i inne opłaty pobierane od osób spłacających pożyczki gotówkowe. Te dodatkowe koszty to często ponad 1/3 kosztu kredytu, ich suma przekracza niekiedy sumę odsetek. Kredyt gotówkowy można jednak uzyskać znacznie szybciej niż kartę. Poza tym zwykle w kolejnych latach korzystania z karty jest ona bezpłatna, tylko jeśli posiadacz aktywnie z niej korzysta. W przeciwnym wypadku musi zapłaci prowizję wynoszącą kilkadziesiąt złotych.
Najdłuższy okres bezodsetkowy / DGP