Na mapie Polski znajduje się wiele miejsc, które dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich zwiększyły swoją atrakcyjność turystyczną. Jedną z nich są parki edukacyjne, które są doskonałym przykładem na to, jak można połączyć rozrywkę i wypoczynek z nauką. Jakie wsparcie ze środków UE jest dostępne na tworzenie takich obiektów?
Jednym z nich jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, który powstał dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach inicjatywy Equal. Ogród w Krakowie jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Na terenie sześciu hektarów znajduje się blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Każdy może zobaczyć, jak działa kołyska Newtona, nurek Kartezjusz, oddychający prostokąt czy kalejdoskop gigant. Wszystkie te ekspozycje pozwalają na eksperymentowanie z udziałem własnych zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku. Stwarzają również możliwość interaktywnej nauki fizyki, chemii i przyrody poprzez zabawę.
W Polsce, dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, może powstać więcej takich inicjatyw. W latach 2007-2013 na rozwój i tworzenie parków edukacyjnych znajdą się środki w regionalnych programach operacyjnych zarządzanych przez urzędy marszałkowskie. Z RPO będzie można bowiem realizować projekty dotyczące opracowania i wdrożenia nowych produktów turystycznych o zasięgu regionalnym lub rozbudowywać obecnie istniejące. Z kolei na aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym będzie można pozyskać środki z programu Kapitał Ludzki.
Celem takich projektów jest nie tylko zaproponowanie nowej oferty edukacyjno-rozrywkowej w regionie, ale również stworzenie miejsc pracy dla osób bezrobotnych czy niepełnosprawnych. Idea powstania Ogrodu Doświadczeń wynikła przede wszystkim z poszukiwania nowych form przedsiębiorstw społecznych, które mogłyby przyczynić się do aktywizacji zawodowej osób zamieszkujących dzielnicę Nowa Huta w Krakowie.
Przy planowaniu tego rodzaju przedsięwzięć warto pracować w partnerstwie. Ogród Doświadczeń powstał dzięki wspólnemu działaniu kilku małopolskich organizacji: Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, Stowarzyszenia U Siemachy, Krakowskiego Zarządu Komunalnego oraz Gminy Kraków.
Warto dodać, że projekt Ogród Doświadczeń został doceniony w konkursie Polska Pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii Obiekt turystyczny/gastronomiczny. Pierwsze miejsce świadczy o tym, że ten park edukacyjny może być wzorem, jak wykorzystać fundusze europejskie zarówno do zwiększania atrakcyjności turystycznej regionu, jak i do stworzenia ciekawej oferty edukacyjnej nie tylko dla dzieci.