Format biznesplanu w konkursach o dofinansowanie dla przedsiębiorstw zawiera pewne stałe elementy związane ze specyfiką danego programu oraz funduszy unijnych. Przyjrzyjmy się, jakie informacje wymagane są przy opisie projektu inwestycyjnego. Na co należy zwrócić uwagę?
Część działań dotyczy wsparcia wyłącznie projektów innowacyjnych, w niektórych innowacyjność jest dodatkowo punktowana. W przypadku takich działań po pierwsze trzeba określić, jaki jest rodzaj rozwiązania innowacyjnego - czy jest to innowacja produktowa, procesowa czy organizacyjna. Po drugie należy opisać rozwiązanie innowacyjne - czego dotyczy, jak będzie wdrażane, czy i jakie nowe lub ulepszone produkty/usługi będą w naszej ofercie dzięki realizacji projektu. Po trzecie wskazujemy, czy jest to rozwiązanie innowacyjne w skali przedsiębiorstwa, regionu, kraju czy świata. Wymogi co do innowacyjności są różne w poszczególnych działaniach. Przykładowo w Działaniu 4.4 PO Innowacyjna Gospodarka wymagane jest, aby nabywane rozwiązania technologiczne były stosowane na świecie nie dłużej niż trzy lata. Z kolei w Działaniu 1.4 RPO województwa podlaskiego w zależności od skali innowacyjności oraz okresu, w jakim jest ona stosowana, można otrzymać od 1 do 10 punktów przy ocenie merytorycznej. Opisanie innowacyjności może posłużyć także do określenia wskaźnika rezultatu realizacji projektu (np. liczba wdrożonych rozwiązań innowacyjnych dzięki inwestycji). Jeżeli inwestycja w technologię związana jest z pracami badawczo-rozwojowymi (B+R), możemy być także poproszeni o określenie, czy prace te były prowadzone samodzielnie, czy też zakupiono wyniki takich prac (Działanie 4.4 PO IG).
Biznesplan zawiera oczywiście listę planowanych wydatków w projekcie (zakup nieruchomości zabudowanej lub niezabudowanej, roboty i materiały budowlane, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, doradztwo, szkolenia pracowników dotyczące obsługi maszyn itd.) wraz z uzasadnieniem tego, czy są niezbędne dla realizacji projektu. Bardzo ważne jest, aby dane te były spójne z wnioskiem o dofinansowanie. Określenie poszczególnych rodzajów wydatków jest istotne dla stwierdzenia, czy dany koszt jest kwalifikowany. Przykładowo w Działaniu 1.2 RPO województwa wielkopolskiego (konkurs 02/I/2008) niekwalifikowane są koszty nabycia gruntu i robót budowlanych. Z kolei w Działaniu 4.4 PO Innowacyjna Gospodarka kwalifikowane mogą być szkolenia specjalistyczne do 10 proc. wartości całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu (tzw. cross financing) oraz koszty doradztwa i analiz przygotowawczych (ale tylko dla MŚP).