statystyki

Przyszła druga fala pandemii i Polacy znowu robią zapasy. Szykujemy się na kwarantannę

autor: Patrycja Otto18.11.2020, 08:25; Aktualizacja: 18.11.2020, 08:41
handel sklep

O tym, że kupujemy na zapas, świadczą też rodzaje produktów, które najczęściej znikają ze sklepowych półekźródło: ShutterStock

Tym razem powodem gromadzenia żywności jest nie tylko obawa przed restrykcjami, ale chęć przygotowania się do własnej kwarantanny.

W ostatnich tygodniach kupujemy zdecydowanie więcej produktów spożywczych. Dane Listonic, aplikacji mobilnej do tworzenia list zakupów, pozwalają oszacować, że w tej kategorii przeciętne zestawienie produktów wydłużyło się o 45 proc. Wskazuje to, że Polacy znów robią zakupy na zapas – podobnie jak u progu pierwszej fali pandemii.

O tym, że uzupełniamy domowe zapasy, świadczą też dane Centrum Monitorowania Rynku. – Trend obserwujemy od połowy października – potwierdza Elżbieta Szarejko z CMR. Według niej wskazują na to obroty sklepów. Liczba transakcji jest o 19 proc. mniejsza niż w roku ubiegłym. Ale wartość sprzedaży w małych placówkach jest już tylko o ok. 2 proc. mniejsza niż przed rokiem. W dużych natomiast wzrosła o 0,6 proc. rok do roku. Największe w tym roku spadki dochodziły do nawet 6 proc. i były widoczne przede wszystkim w supermarketach.

Według badania M/platform obejmującego 10 tys. małych sklepów detalicznych przełom nastąpił po wprowadzeniu w całym kraju żółtej strefy. Wtedy w ciągu jednego tygodnia odwiedziny w punktach detalicznych spadły o ponad 8 proc. Według autorów badania częstotliwość zakupów wciąż spada, a równocześnie rośnie średnia wartość koszyka zakupowego.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane