statystyki

Straty w branży gastronomicznej mniejsze niż wiosną

autor: Marek Chądzyński05.11.2020, 08:21; Aktualizacja: 05.11.2020, 08:23
Znacznie gorzej jest w przypadku restauracji, kawiarni i pubów.

Znacznie gorzej jest w przypadku restauracji, kawiarni i pubów.źródło: ShutterStock

Zamknięcie gastronomii nie zadziałało na jej obroty tak destrukcyjnie jak wiosną. Mimo to trudniej będzie uporać się z obecnym kryzysem niż z poprzednim.

Dane z transakcji kartami płatniczymi wskazują, że nowy lockdown spowodował spadek obrotów w branży o mniej więcej połowę w porównaniu ze stanem sprzed pandemii. To dużo, ale nie jest to tak głęboki szok jak w marcu. Według informacji, które uzyskaliśmy w PKO BP, wartość transakcji, których w ostatnim tygodniu października dokonali klienci banku za pomocą kart płatniczych, była o 42 proc. niższa niż w pierwszym tygodniu marca. Wiosenny lockdown doprowadził do ponad 75-proc. spadku obrotów.

– Spadki są mniej gwałtowne i o mniejszym zakresie niż poprzednio, przy czym zaczęły się one, zanim wprowadzono formalne restrykcje, na fali rosnących obaw konsumentów – zwraca uwagę Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP, i dodaje, że może to wynikać z przestawienia się w większym stopniu na sprzedaż na wynos. Tak zresztą było już wiosną, gdy po pierwszym szoku część branży próbowała się dostosować, co ostatecznie zmniejszyło skalę spadku obrotów do ok. 40 proc.

O tym, że obecne zamknięcie najłatwiej znieść tym, u których sprzedaż na wynos stanowiła już wcześniej dużą część oferty, świadczyć mogą dane z eService. To jeden z największych dostawców terminali płatniczych na polskim rynku. Witold Siekierzyński, przedstawiciel firmy, mówi, że w danych z terminali widać, że skutki obecnego zamknięcia są różne w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Najmniejsze spadki sprzedaży notują bary szybkiej obsługi, czyli takie, w których model „take and go” ma zwykle duży udział w sprzedaży.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane