statystyki

Zakończenie postępowania i procedura odwoławcza przed UOKiK: Czy rzeczywiście nie będzie bolało?

autor: Przemysław Rybicki, Jakub Sadurski30.10.2020, 07:28; Aktualizacja: 30.10.2020, 11:48
biznes, firma

Decyzja prezesa UOKiK jest ostateczna wtedy, kiedy nie przysługuje od niej wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.źródło: ShutterStock

Jeżeli prezes zadecyduje o nałożeniu kary administracyjnej, to musi do jej wyliczenia zastosować ustawowy wzór. W praktyce zatem sankcje nie będą spektakularnie wysokie. Ale recydywiści zapłacą więcej.

Postępowanie prowadzone przez prezesa UOKiK w sprawie zatorów płatniczych może zakończyć się przez wydanie:

  • decyzji stwierdzającej nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych i nakładającej karę finansową,
  • postanowienia o umorzeniu postępowania,
  • decyzji, w której prezes UOKiK odstąpi od wymierzenia kary finansowej.

Jak obliczana jest wysokość kary pieniężnej? Do jej wyliczenia służy ustalony w ustawie wzór. Co istotne, nie ma tutaj możliwości miarkowania kar, jak przy innych typach postępowań. przykład 1

przykład 1

Nie każda faktura będzie brana pod uwagę

Postępowanie przeciwko BBB sp. z o.o. obejmuje trzy miesiące, tj. marzec, kwiecień i maj 2020 r. Przeanalizujemy kolejne faktury, żeby ustalić, czy będą brane pod uwagę przy obliczaniu kary.

1. Faktura 1/2020, z terminem zapłaty 10 stycznia 2020 r. Spółka zapłaciła fakturę 1 lutego 2020 r. Faktura 1/2020 nie będzie brana pod uwagę przy wymiarze kary. Co prawda, została niezapłacona w terminie, ale nie była wymagalna w okresie objętym postępowaniem.

2. Faktura 2/2020 z terminem zapłaty 25 lutego 2020 r. Spółka zapłaciła fakturę 10 marca 2020 r. Faktura 2/2020 będzie brana pod uwagę przy wymiarze kary. Termin zapłaty przypadał przed okresem objętym postępowaniem, ale w okresie objętym postępowaniem faktura nadal była wymagalna, ponieważ została zapłacona po terminie w okresie objętym postępowaniem.

3. Faktura 3/2020 z terminem zapłaty na 20 kwietnia 2020 r. Nie została jeszcze zapłacona przez spółkę. Faktura 3/2020 będzie brana pod uwagę przy wymiarze kary. Termin zapłaty przypadł w okresie objętym postępowaniem i faktura nie została zapłacona w terminie.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane