statystyki

Podatek cukrowy: Oto wyzwania, które wiążą się z wprowadzenim nowej opłaty

autor: Maciej Księżarczyk27.10.2020, 07:55; Aktualizacja: 27.10.2020, 08:08
Przepisy związane z opłatą cukrową znalazły się w nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym i wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.

Przepisy związane z opłatą cukrową znalazły się w nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym i wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.źródło: ShutterStock

Polska, idąc śladem m.in. Francji, Węgier i Wielkiej Brytanii, wprowadza dodatkową daninę publiczną, czyli opłatę od środków spożywczych, powszechnie nazywaną podatkiem cukrowym.

Jej celem, według uzasadnienia projektu ustawy, jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawa jakości diety Polaków poprzez ograniczenie spożycia słodkich napojów. Nowa opłata ma być bronią w walce z chorobami cywilizacyjnymi, w szczególności z otyłością.

Czym jest opłata cukrowa?

Przepisy związane z opłatą cukrową znalazły się w nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym i wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. (przedsiębiorcy mają zatem już niewiele czasu na przygotowania). To kolejne obciążenie publicznoprawne nakładane na podmioty zaangażowane w łańcuch dostaw napojów z dodatkiem cukrów, substancji słodzących (w szczególności słodzików), a także kofeiny i tauryny. O ile objęcie opłatą napojów zawierających cukier znajduje uzasadnienie w celach przyświecających wprowadzeniu nowej daniny, to kontrowersyjne wydaje się być pobieranie opłaty od produktów słodzonych słodzikami. Substancje te obniżają kaloryczność przy zachowaniu słodkiego smaku. Zdają się więc być dobrą alternatywą dla cukru, z którego spożyciem ustawodawca chce walczyć.

Opłata cukrowa nie obejmie jednak wszystkich słodzonych napoi. Zwolnione będą m.in. wyroby medyczne, suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, a także napoje objęte akcyzą. Spod opłaty wyłączone zostały również napoje zawierające minimum 20 proc. soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego i roztwory węglowodanowo-elektrolitowe (napoje izotoniczne), o ile zawartość cukrów w 100 ml nie przekracza 5 gramów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Joanna(2020-10-28 14:26) Zgłoś naruszenie 20

    Ciekawy artykuł. Czyli w nowym roku czeka nas małe trzęsienie w biznesie spożywczym jeżeli chodzi o napoje. Ciekawe jak organy będą podchodzić do tej kwestii produktów będących w obrocie na koniec 2020 r.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane