statystyki

Opłata cukrowa coraz bliżej. Słodko dla zdrowia, gorzko dla firm

autor: Klara Klinger, Bartek Godusławski24.08.2020, 08:12; Aktualizacja: 24.08.2020, 08:28
Pierwotnie quasipodatek miał wejść w życie od 1 kwietnia – tak przewidywano w datowanym na luty tego roku projekcie

Pierwotnie quasipodatek miał wejść w życie od 1 kwietnia – tak przewidywano w datowanym na luty tego roku projekcieźródło: ShutterStock

Już w tym tygodniu prezydent może podpisać ustawę wprowadzającą opłatę cukrową. Dochody z niej mają wynieść w 2021 r. ok. 3 mld zł, gros środków trafi do NFZ.

Chociaż branża producentów żywności, szczególnie firmy zajmujące się produkcją słodzonych napojów, apelowała o odrzucenie pomysłu, to ma on szerokie poparcie w rządzie. Zwolennikiem podatku był resort zdrowia pod kierownictwem Łukasza Szumowskiego, który przeprowadził inicjatywę przez parlament, ale przychylny jest mu także wskazany już na jego następcę dotychczasowy szef Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski, który był jednym z inicjatorów projektu.

Pierwotnie quasipodatek mi ał wejść w życie od 1 kwietnia – tak przewidywano w datowanym na luty tego roku projekcie. Później pojawiła się data 1 lipca ze względu na wybuch pandemii korona wirusa. Obecnie zaplanowany termin wejścia w życie nowej daniny to początek przyszłego roku.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane