statystyki

Wzbierająca druga fala COVID-19 może zdławić z trudem odbudowujący się popyt

autor: Marek Chądzyński14.10.2020, 08:40; Aktualizacja: 14.10.2020, 08:52
Wzbierająca druga fala COVID-19 może mieć wpływ na nastroje i wydatki gospodarstw domowych.

Wzbierająca druga fala COVID-19 może mieć wpływ na nastroje i wydatki gospodarstw domowych.źródło: ShutterStock

Restauracje i hotele wchodzą w drugą falę pandemii już ze spadkiem sprzedaży. Ale szybko rosnąca liczba zachorowań musi negatywnie wpłynąć na całą konsumpcję.

Z danych transakcji kartami, które udostępnił nam bank PKO BP wynika jasno, że popyt na usługi hotelarskie wyraźnie osłabł już we wrześniu. Bank mierzy to w ten sposób, że punktem odniesienia są obroty z początku marca, czyli jeszcze sprzed pandemii. W ten sam sposób robi porównanie dla 2019 r., dzięki czemu może określić, jak się obecnie kształtuje popyt, a jak powinien się kształtować, biorąc pod uwagę dany okres w roku. W przypadku hoteli sprzedaż w poprzednim tygodniu stanowiła ok. 84 proc. poziomu z marca. Rok temu było to 104 proc.

Hamowanie widać także w gastronomii. Co prawda wartość sprzedaży w restauracjach stanowiła ok. 103 proc. tego, co sprzedawały one na początku marca, ale przed rokiem było to aż 121 proc.

– O ile w przypadku hoteli trudno jeszcze oddzielić efekt covidowy od tego, że jest mniej podróży służbowych, o tyle już w przypadku restauracji spadek obrotów wynika raczej z nasilenia pandemii. Bo jeszcze we wrześniu sprzedaż w gastronomii jakoś się trzymała, ale w październiku mamy już wyraźny spadek – mówi Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane