statystyki

Nad prawem holdingowym trzeba jeszcze popracować

autor: Patryk Słowik28.09.2020, 09:30; Aktualizacja: 28.09.2020, 09:31
Biznes ma jednak wątpliwości. I to już co do samej definicji grupy spółek, w której projektodawca posługuje się pojęciem „jednolitego kierownictwa”. Tymczasem – zdaniem Konfederacji Lewiatan – nie wiadomo, co to oznacza. W efekcie kłopoty powstaną już na samym wstępie – przy analizie, czy dane podmioty stanowią grupę spółek, czy też nie.

Biznes ma jednak wątpliwości. I to już co do samej definicji grupy spółek, w której projektodawca posługuje się pojęciem „jednolitego kierownictwa”. Tymczasem – zdaniem Konfederacji Lewiatan – nie wiadomo, co to oznacza. W efekcie kłopoty powstaną już na samym wstępie – przy analizie, czy dane podmioty stanowią grupę spółek, czy też nie.źródło: ShutterStock

Prawo holdingowe budzi wiele wątpliwości. Jeśli więc ma rzeczywiście służyć holdingom, to trzeba wyeliminować z niego jak najwięcej niejasności na etapie prac legislacyjnych. Uważa tak Konfederacja Lewiatan. I stanowisko tej organizacji jest szczególnie istotne, gdyż zrzeszonych w niej jest wiele podmiotów, które mogłyby na nowych przepisach skorzystać.

Przypomnijmy: nowe prawo grup spółek (projekt jako pierwszy opisał DGP) ma określić zasady funkcjonowania holdingów faktycznych, czyli spółek, pomiędzy którymi istnieje stosunek dominacji i zależności. Najważniejsze rozwiązania z punktu widzenia spółek dominujących to prawo dawania wiążących poleceń przez matkę swoim córkom, pełny dostęp do informacji o spółkach zależnych dla spółki dominującej oraz sprawowanie nadzoru przez radę nadzorczą matki nad córkami w zakresie realizacji wspólnej strategii gospodarczej całej grupy. Zespół ekspertów pracujących przy Ministerstwie Aktywów Państwowych stwierdził, że przecież trzeba dopuścić wariant, w którym spółka zależna będzie podejmowała niekorzystne dla siebie decyzje, lecz korzystne dla całej grupy. Co ostatecznie przełoży się również na korzyść dla tejże spółki zależnej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane