statystyki

Oto najbogatsi ludzie na świecie. Czy naprawdę rządzą nami biznesowi tytani?

autor: Sebastian Stodolak11.09.2020, 07:35; Aktualizacja: 11.09.2020, 08:41
W XXI w. miliarderem zostaje ten, kto w jak największym stopniu umie kumulować i wykorzystywać wiedzę innych

W XXI w. miliarderem zostaje ten, kto w jak największym stopniu umie kumulować i wykorzystywać wiedzę innychźródło: ShutterStock

Majątek tych czterech biznesmenów to w przybliżeniu równowartość rocznego PKB Szwecji. Jak wielką władzę ma klub centimiliarderów?

G dyby słynny międzywojenny kasiarz Stanisław Cichocki, ps. Szpicbródka, żył w 2020 r., niechybnie wyjechałby za pracą do Anglii. Tam bowie m, w 110-letniej londyńskiej kamienicy Stanhope House od kilku miesięcy działa coś, co można nazwać śmiało marzeniem każdego rabusia z ambicjami. Firma IBV International Vaults otworzyła w niej bank depozytowy dla najbogatszych z najbogatszych. Złoto, biżuterię czy dzieła sztuki mogą przechowywać w sejfie Stanhope House tylko dolarowi miliarderzy.

Powstanie takiego banku jest znakiem czasów. W XXI w. żyje więcej miliarderów niż w dwóch poprzednich stuleciach razem wziętych. Rośnie także klub centimiliarderów, czyli ludzi, których majątek przekracza 100 mld dol. Jest ich czterech. W sumie mają mniej więcej tyle, ile rocznie produkuje gospodarka Szwecji. Najbogatszy (circa 200 mld dol.) jest Jeff Bezos, twórca Amazona, a Bill Gates (twórca Microsoftu), Mark Zuckerberg (twórca Facebooka) i Elon Musk (m.in. Tesla i SpaceX) posiadają w granicach 110–115 mld dol. Ustalenie kolejności na podium jest trudne, bo ich majątek codziennie zmienia się o kilka miliardów to górę, to w dół – jest oparty na giełdowej wycenie udziałów w firmach, a nie np. nieruchomościach.

Majątek tej czwórki w okresie pandemii urósł tak, że na nowo rozgorzała dyskusja o tym, czy to aby nie jest jakaś szkodliwa aberracja. Nie chodzi przecież tylko o pieniądze, bo za nimi idzie władza. Światowe media od Uralu po Kordyliery roztrząsają tę kwestię, a niektórzy komentatorzy, jak Tom Scocca z Hmmdaily.com, nawołują nawet, by miliarderom zakazać… istnienia. – Nikt nie potrzebuje miliarda dolarów i nikt nań nie zasługuje – napisał w artykule „No billionaires” („Żadnych miliarderów”) i o dziwo jego apel wzięto na poważnie. Ideę podchwycili demokratyczna polityk Alexandria Ocasio-Cortez czy etyk Peter Singer.

Czy światem naprawdę rządzą biznesowi tytani, a jeśli tak, to czy faktycznie byłoby to taką tragedią? Odpowiedzi marksisty brzmią odpowiednio: tak i oczywiście. Dla przeciętnego liberała zaś to w ogóle nie jest pytanie. Po co zaglądać innym do portfela, prawda? I marksista, i liberał się mylą.

Diabły w ludzkiej skórze


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (4)

 • Felek(2020-09-11 10:12) Zgłoś naruszenie 82

  najbogatsi zbijający majątek na krzywdzie innych ludzi, którzy pracują za ochłapy dla nich

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-09-11 11:18) Zgłoś naruszenie 51

  Prawie na całym świecie rządzą ludzie mądrzy , którzy ciężką pracą zdobyli majątek. I dlatego należy im ufać , że tego majątku nie rozdadzą nierobom i ich kapiącym od taniej tapety tłustym połowicom , a spożytkują dla dobra ludzkości. W krajach dzikich rządza mali dzicy ludkowie straszący za pomocą szamanów społeczeństwa jakimś wyimaginowanym (wg AD) ogniem piekielnym .I teraz refleksja .Ja po 89-tym roku żadnemu milicjantowi ręki nie podałem . Teraz wszystko zmierza do tego samego.

  Odpowiedz
 • Igor(2020-09-12 08:32) Zgłoś naruszenie 01

  Ludzie są zaślepieni mamoną. Strasznie trudno im zrozumieć że pieniądze to jest narzędzie takie jak młotek. A wiadomo iż czym bardziej skomplikowane narzędzie tym łatwiej sobie można zrobić krzywdę, a i do obsługi potrzebne wysoka wiedz i talent. Tragedie przez pieniądze to dowód ja wielu nie potrafi się z nimi obchodzić. Nieliczni zaś tworzą wielkie doniosłe dzieła.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane