statystyki

Bogactwo przestaje być czymś, do czego się tęskni. Oto ekonomia MMT

autor: Rafał Woś26.12.2019, 10:00
Skuteczna walka z bezrobociem to dopiero początek. Jeśli bowiem udałoby się wcielić w życie sposób myślenia ekonomistów od MMT, to zyskalibyśmy bardzo skuteczne narzędzie do walki z problemem nierówności ekonomicznych, niszczących społeczeństwa i gospodarki

Skuteczna walka z bezrobociem to dopiero początek. Jeśli bowiem udałoby się wcielić w życie sposób myślenia ekonomistów od MMT, to zyskalibyśmy bardzo skuteczne narzędzie do walki z problemem nierówności ekonomicznych, niszczących społeczeństwa i gospodarkiźródło: ShutterStock

Zwolennicy MMT mówią, że nie ma sensu błagać zamożnych, by podzielili się majątkiem. Nie chcecie? Trudno. Spalimy wam te pieniądze. Albo uczynimy bezwartościowymi symbolami statusu.

J ak co roku przyznaję tytuł Ekonomisty Roku. Tradycyjnie jest to wyraz moich subiektywnych preferencji. Ale również rodzaj autorskiego podsumowania mijających 12 miesięcy w światowej ekonomii. W 2019 r. trafi do trójki autorów reprezentujących szkołę nowoczesnej teorii pieniężnej (Modern Monetary Theory lub po prostu MMT).

„To jak się w końcu mówi: MMT czy jednak MMA?” – ten żart pojawił się niemal równo rok temu. A wiązał się z krótkim zamieszaniem medialnym wokół rapera Popka. Okazało się, że dawny członek składów Firma i Gang Albanii zamierza zostać… politykiem. Jego partia zaprezentowała naprawdę ciekawy program gospodarczy, śmiało czerpiący z najgorętszej teorii w światowej debacie ekonomicznej, czyli właśnie MMT. A ponieważ wytatuowany od stóp po gałki oczne Popek znany był również ze swoich występów na ringu MMA, niektórym faktycznie mogło się pomylić. Rok później po ambicjach politycznych Popka nie ma już śladu. Ostatnio cicho nawet o jego muzycznych i sportowych dokonaniach. Dla MMT to pewnie nawet lepiej. Nie ma już bowiem zagrożenia, które martwiło niektórych: że rozmowa na temat MMT przeistoczy się w rozważania o Popku oraz jego nieciekawym zapleczu politycznym.

Stephanie Kelton

Nowoczesna teoria pieniężna była w mijającym roku jednym z najbardziej interesujących tematów ekonomicznych, w czym wielka zasługa trzech postaci. I to właśnie do nich trafi w tym roku moja subiektywna nagroda. Pierwsza z nich to Stephanie Kelton. W kwietniu magazyn „Current Affairs” spekulował, że ekonomistka z Uniwersytetu Stony Brook jest jedną z głównych kandydatek do objęcia teki sekretarza skarbu (amerykański odpowiednik ministra finansów) po wyborach 2020 r. – oczywiście pod warunkiem, że zwycięży w nich któryś z lewicowych kandydatów Partii Demokratycznej. Te spekulacje nie były pozbawione podstaw. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Kelton była już w kampanii 2016 r. główną doradczynią Berniego Sandersa ds. gospodarczych. Od tamtej pory jeszcze się rozkręciła i pozostaje dziś najbardziej aktywną propagatorką idei MMT w amerykańskich mediach. I nie są to bynajmniej wystąpienia nudziarsko-profesorskie. „Kongres może dać każdemu Amerykaninowi kucyka. Jeśli tylko zechce” – to tylko jeden z tytułów artykułów Kelton pokazujących, że wie, jak mówić o ekonomii językiem prostym i zrozumiałym.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (1)

  • Vito z Hiszpanii(2019-12-26 11:22) Zgłoś naruszenie 22

    Byly juz czasy,gdy nawet zwykle,podarte buty byly obiektem zazdrosci i mozna bylo z ich powodow stracic zycie.CO wiec jest bogactwem i CO chca nam odbierac lub palic ??? Czyli gdy spala tych najbogatszych,akcja przeneisie sie oczko nziej i tak dalej az do chwili,gdy wszyscy beda jak przed wiekami,jednakowo biedni,NIC nie majacy i zyjacy w nedznych,takich samych lepiankach czy kurnych chatach.Lub wrocimy ,co wlasnie usiluja zrobic PiS,do czasow urawnilowki i centralnego sterownaia a jaki to dalo efelkt,wcia zjeszcze pameita kilka milionow Polakow,a jak widac,zachodnei matoly juz nie pamietaja albo nigdy nie wiedzieli. I zapomnieli tylko o tym ,z eto ci bogaci moga im jednak zabrac jeszcze wiecej,bo maja na to srodki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane