Tegoroczne Forum Ekonomiczne będzie wyjątkowe nie tylko dlatego, że odbędzie się gdzie indziej niż zwykle, lecz także z powodu tematyki, którą podejmuje
Tegoroczna impreza została zdeterminowana przez pandemię w dwojaki sposób – zamiast tradycyjnie w Krynicy, z powodu obostrzeń sanitarnych, w tym roku odbędzie się w Karpaczu. COVID-19 w dużym stopniu wpłynął też na treść debat – w niemal wszystkich blokach tematycznych znajdą się odniesienia do skutków pandemii.
Zgromadzeni na Forum politycy, przedsiębiorcy i eksperci będą musieli zmierzyć się z bezprecedensowymi pytaniami – od pierwszej edycji Forum w 1992 r. na Polskę nie czyhało tak wielkie tąpnięcie gospodarcze. Jednocześnie od II wojny światowej trudno o drugie wydarzenie, które wpłynęło na tak wiele elementów życia jednostek, społeczeństw i państw, a także zakłóciło dawny porządek. Dlatego paneliści z różnych dziedzin – od polityki międzynarodowej, poprzez energetykę, logistykę czy biznes, aż po przedstawicieli samorządów – będą prognozować, kto zyska, a kto straci na trwającym kryzysie i jak zmienią się poszczególne państwa, regiony i branże. Podzielą się swoimi receptami na to, jak pogodzić wzrost gospodarczy z bezpieczeństwem. Spróbują też ocenić co dalej – kiedy można liczyć na odbicie się i w jakim tempie może ono nastąpić.
Równie ważnym tematem będą reakcje na kryzys – chodzi tu zarówno o interwencje poszczególnych państw, jak i skonstruowanie nowej unijnej perspektywy finansowej – która nie rezygnując z ambitnych aspiracji dekarbonizacji kontynentu w ramach Nowego Zielonego Ładu, ma na celu również powrót na ścieżkę wzrostu po COVID-19. Prelegenci zastanowią się nad tym, jak powinno się najefektywniej wykorzystać te środki, aby doprowadzić do odbicia gospodarczego w polskich realiach.
Oprócz tradycyjnych rozmów na temat gospodarki, z uwagi na pandemię, jeszcze istotniejszym elementem dyskusji stała się kwestia ochrony zdrowia. Zaproszeni lekarze, menedżerowie z ochrony zdrowia i eksperci odpowiedzą w Karpaczu na najważniejsze pytania stojące przed całym sektorem. W panelu „Czy polska służba zdrowia jest gotowa na stojące przed nią wyzwania?” zastanowią się nad tym, jak radzimy sobie z organizacją leczenia w czasie pandemii – zarówno w kontekście COVID-19, jak i innych schorzeń. Organizatorzy przewidzieli również m.in. debatę „Epidemie XXI w. – choroby zakaźne czy choroby cywilizacyjne”. Trzeba bowiem pamiętać, że wciąż rozprzestrzeniają się choroby cywilizacyjne – nie są zakaźne, ale prowadzą do niepełnosprawności i w ponad 80 proc. doprowadzają do przedwczesnych zgonów i rodzą konieczność podnoszenia wydatków na onkologię czy kardiologię.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbędzie się 8–10 września.