statystyki

ZUS łapie oddech po pandemii. Jeśli lockdown się nie powtórzy, dziura w FUS nie będzie większa

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki02.09.2020, 07:49; Aktualizacja: 02.09.2020, 07:57
Dane ZUS za pierwsze półrocze nie pokazują ucieczki na emerytury

Dane ZUS za pierwsze półrocze nie pokazują ucieczki na emeryturyźródło: ShutterStock

Lipiec i sierpień to pierwsze miesiące od wybuchu pandemii, w których wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe niż przed rokiem. – W ostatnich dwóch miesiącach zaobserwowaliśmy pozytywne dane dotyczące wpłat – potwierdza DGP Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

I informuje, że w lipcu na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ok. 3,5 proc. więcej składek niż rok wcześniej, a w sierpniu – 5,4 proc. Z kolei na indywidualne rachunki (NRS), na które wpływają wszystkie składki, także zdrowotne, firmy wpłaciły w lipcu 5 proc. więcej pieniędzy niż rok wcześniej, a w sierpniu blisko 7 proc. więcej.

– Sama tendencja nie jest zaskakująca, ale jej skala jest duża – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska.

Zdaniem Jakuba Sawulskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego dane te pokazują dobrą sytuację na rynku pracy, mimo wyższego bezrobocia niż rok wcześniej. – Nie mieliśmy masowych bankructw firm i zwolnień, płace są wyższe niż w zeszłym roku. To powoduje, że wpływy do FUS mogą być wyższe – podkreśla ekonomista.

Negatywne skutki pandemii dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i finansów publicznych pokazują dane ZUS za pierwsze półrocze. Wprawdzie przypis składki wyniósł blisko 107 mld zł (tyle firmy powinny wpłacić za zatrudnionych pracowników), ale faktycznie kontach pojawiło się jedynie 92,2 mld zł. To znaczy, że w całym półroczu wpływy spadły o 6,4 proc., a w II kwartale, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, spadek ten wyniósł aż 20,5 proc.

– W efekcie pokrycie wydatków składkami w pierwszym półroczu br. było na poziomie 70,9 proc. To w stosunku do ubiegłego roku mniej o ok. 10 pkt. proc. – zauważa prezes ZUS.

Dziurę załatały dotacja budżetowa i fundusz COVID-owy. Z tego ostatniego do końca czerwca wpłynęło do FUS 16,6 mld zł.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane